Pretraživanje tekstova
Ministarstvo poljoprivrede Hrvatske obaveštava da je visoko patogena influenca ptica podtipa H5N1 otkrivena kod divljih ptica.
U susednoj Hrvatskoj i dalje hara ptičji grip. Pored nekoliko registrovanih slučajeva u županijama širom zemlje, osim sprovođenja higijenskih i biosigurnosnih mera, uvedeno je obavezno držanje sve živine i ptica u zatvorenom u kokošincima kako bi se sprečio svaki kontakt sa divljim pticama.
Međutim, sada se ovaj virus približio granici sa Srbijom.
Potvrđeni su novi slučajevi visoko patogene influence ptica podtipa H5N1 u četiri crvenokljuna labuda s područja Zagrebačke, Istarske županije i Vukovarsko-sremske županije, obavestilo je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede.
Uz slučajeve otkrivene početkom januara, kako navode, tokom decembra prošle godine na području Osječko-baranjske županije potvrđeni su slučajevi visoko patogenog podtipa H5N1 u tri sive čaplje na dvije lokacije u Parku Prirode Kopački Rit.
U svrhu ranog otkrivanja visoko patogene influence ptica, izuzetno je važno nadležnoj ovlašćenoj veterinarskoj organizaciji odmah prijaviti svaku promenu zdravstvenog stanja i ponašanja živine, smanjenje proizvodnje, smanjenje unosa hrane i/ili vode te uginuća peradi i ptica u zatočeništvu.
Ptičiji grip se širi - šta činiti ako se pojavi i u srpskim živinarnicima?
Kako smo ranije pisali, nakon prijave sumnje, potrebno je dekontaminirati radnike, odeću, obuću i opremu u živinarniku, napustiti živinarnik i ne posećivati druge farme sa živinom i pticama, ne premeštati, prodavati, niti jesti meso i jaja od živine sa farme i voditi evidenciju o bolesnim i mrtvim jedinkama.
Tagovi
Ptičji grip Ministarstvo poljoprivrede Mere zaštite Živina Virus H5N1
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Najavljeni mraz preti da ugrozi prinos mnogih voćnih kultura koje su u fazi cvetanja i precvetavanja!