Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Proizvodnja đubriva
  • 25.10.2024. 18:00

Rast snabdevanja potašom prisiliće proizvođače na ograničenje proizvodnje?

Povećani izvoz iz Kanade, Jordana i Laosa proširio je ponudu i snizio cene, dok Rusija i Belorusija povećavaju isporuke u Aziju i Južnu Ameriku, stvarajući pritisak na smanjenje proizvodnje

Foto: Shutterstock/oticki
  • 189
  • 23
  • 0

Globalno snabdevanje potašom vraća se na nivoe pre rata u Ukrajini. Očekuje se da će globalna proizvodnja ove godine dostići 73 miliona tona, uz ruski izvoz od 12-13 mil. t i beloruski od 10 mil. t.

Zaobilazeći zapadne sankcije, Rusija i Belorusija povećavaju isporuke prema Aziji i Južnoj Americi, što stvara pritisak na smanjenje proizvodnje, prenosi Reuters.

"Ruski izvoz naglo je pao nakon početka rata u Ukrajini zbog finansijskih i logističkih izazova, ali ti su problemi ublaženi", izjavila je Julija Kampbel iz agencije za cene roba Argus.

Povećani izvoz iz Kanade, Jordana i Laosa dodatno je proširio globalnu ponudu i snizio cene, ali i podstakao strah od prekomerne ponude. Iako proizvođači poput nemačkog K+S izražavaju optimizam zbog rasta potražnje i stabilizacije cena analitičari upozoravaju da će ih obilna ponuda ograničiti i umanjiti zaradu. Kako kažu, blagi rast potražnje očekuje se tek 2025. godine.

Nesigurni tržišni uslovi

"Mislim da ne možemo očekivati bilo kakve premijske cene kao rezultat globalnog pomaka u snabdevanju i trgovini", rekao je analitičar Morningstara, Set Goldstein. Iako je kanadski deo u globalnoj trgovini potašom porastao 2022. godine, cene su od tada pale ispod 300 dolara po toni, s vrhunca od 1.000 dolara sredinom 2022. 

"Verovatno smo blizu operativnih troškova proizvodnje, što bi moglo prisiliti neke kompanije da smanje proizvodnju", rekao je analitičar Rabobanka Paul Joules. Na primer, kanadski Nutrien obustavio je planove za povećanje proizvodnje u avgustu, pozivajući se na tržišne uslove.

Raste zabrinutost

Nakon napuštanja Crnomorskog sporazuma o izvozu žitarica, Rusija je povećala isporuke potaše prema Kini i Indiji novim železničkim rutama, što je podstaklo potražnju u jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi, izjavio je Set Goldstein iz Morningstara.

U isto vreme, beloruski izvoznici preusmerili su teret iz baltičkih luka na ruske, nudeći potaš po nižoj ceni. U međuvremenu, švajcarska grupa proizvođača đubriva EuroChem proširuje svoje pogone u Rusiji.

Pad cena u poljoprivredi

Pad cena poboljšao je dostupnost nekih žitarica i uljarica, izjavila je konsultantkinja za đubriva iz Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), Delfin Lekont-Demarsi.

"U SAD-u, potaš je još uvek skuplji nego pre rasta cena, ali to je nadoknađeno relativno višim vrednostima useva", rekla je Lekont-Demarsi. Dodala je da su lokalni poljoprivrednici različito pogođeni zavisno od logističkih troškova i kursnih razlika. 

U Kini je dostupniji nego pre, ali slabo tržište pirinča ograničava njegovu upotrebu za taj usev dok su u Brazilu cene vraćene na nivo iz 2019. Očekuje se da će "zategnuto" tržište održavati vrednosti ispod istorijskog proseka, izjavio je Joules.


Tagovi

Proizvodnja potaše Tržište potaše Rusija Nutrien Proizvidnja potaše Belorusija Đubrivo


Autor

Tin Junušić

Više [+]

Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.