Pretraživanje tekstova
Biće neophodne značajne padavine kako bi se izbegao dalji gubitak prinosa, a prognoze nisu obećavajuće.
Izveštaj službe Evropske Unije za praćenje usjeva (JRC MARS), nije obećavajući. Pokazuje da su u toku posmatranog perioda od 1. aprila do 15. maja vremenske prilike bile obeležene sušom i nedostatkom vlage u zemljištu. Zbog toga su prognoze prinosa ozimih useva revidirane naniže na nivou EU, ali ostaju iznad petogodišnjeg proseka, a što se odnosi na ovogodišnju žetvu pšenice, ječma i uljane repice u EU.
Rastuća suša u delovima Evrope uznemirila je međunarodno tržište koje se već bori sa gubitkom žitarica. Najviše su pogođena evropska žitorodna područja, a posebno ozimi usevi pšenice i ječma. Francuska, Danska, Nemačka, Poljska, Slovenija, Hrvatska, Rumunija, Bugarska i Grčka su izložene vrelom talasu, a rezerve vlage u zemljištu su veoma niske. Takvo stanje negativno utiče na očekivane prinose.
Stoga je u mesečnom izveštaju, MARS smanjio prognozu prinosa meke pšenice u EU za 2022. godinu na 5,89 t/ha sa 5,95 t/ha predviđenih prošlog meseca što je smanjenje od jedan odsto, a dva odsto niže od pokazatelja iz 2021/22 sezone. Smanjena je i prognoza za ozimi ječam na 5,78 t/ha i za jari ječam na 4,18 t/ha sa 4,31 t/ha.
Prognoza prinosa kukuruza je promenjena sa 7,91 t/ha na 7,92 t/ha, suncokreta sa 2,38 na 2,39 t/ha. Za uljanu repicu prinos je umanjen sa 3,19 na 3,17 t/ha, a prognoza za soju je ostala na nivou od 2,99 t/ha.
Biće neophodne značajne padavine kako bi se izbegao dalji gubitak prinosa, a prognoze nisu obećavajuće. Sve ukazuje da će se u periodu jun - avgust u područjima uzgoja ozimih useva nastaviti toplije i sušnije vremenske prilike od uobičajenih. Stručnjaci upozoravaju da su vremenske prognoze za nedelju do 28. maja pokazale manje od tri dana sa padavinama iznad pet milimetra širom Evrope.
Tagovi
MARS Vremenska prognoza Suša Prinos Padavine Žitarice
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!