Trgovinski suficit iznosio je 6,9 milijardi evra, što predstavlja povećanje od 28 odsto u odnosu na prethodni mesec i dostiže najviši nivo u poslednje tri godine.
Posle oporavka izvoza u februaru, poljoprivredno-prehrambena trgovina Evropske unije nastavila je da napreduje uz značajan porast izvoza u martu. To je rezultiralo trgovinskim suficitom od +6,9 milijardi evra, što predstavlja povećanje od 28 odsto u odnosu na prethodni mesec i dostiže najviši nivo u poslednje tri godine.
Visok nivo izvoza u martu dosegnuo je 21,5 milijardi evra, što je povećanje od 16 odsto u poređenju s februarom 2023. (i 14 odsto više nego u martu 2022.). Uvoz je takođe porastao posle tri meseca i iznosi 14,6 milijardi evra.
Ovo su glavni zaključci najnovijeg mesečnog izveštaja o trgovini poljoprivredno-prehrambenim proizvodima koje je objavila Evropska komisija.
U martu 2023. došlo je do značajnog povećanja izvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz EU-a, čija je vrednost u prvom kvartalu 2023. bila 58,2 milijarde evra što predstavlja rast od 13 odsto u poređenju s istim periodom 2022. (+6,7 milijardi evra).
Gotovo sve kategorije proizvoda beleže veće vrednosti u odnosu na prošlogodišnje brojke. Posebno je povećan izvoz prerađevina od žitarica i mlinskih proizvoda (+1,2 milijarde evra, +24 odsto), prerađevina od voća, orašastih plodova i povrća (+698 miliona evra, +31 odsto), kao i mlečnih proizvoda (+634 miliona evra, +15 odsto).
Tri glavna odredišta bili su Velika Britanija, Sjedinjene Države i Kina. Značajno povećanje izvoza uključivalo je Tursku (+416 miliona evra, +41 odsto, posebno govedina i teletina), Saudijsku Arabiju (+362 miliona evra, +40 odsto, uglavnom žitarice) i Ukrajinu (+274 miliona evra, +45 odsto).
Posle sezonskog tromesečnog pada, uvoz ove vrste proizvoda u EU ponovo je počeo da raste u martu 2023. za 10 odsto na mesečnom nivou. Količinski i vrednosno, posebno je povećan za šećer i glukozno-fruktozni sirup, žitarice i duvanske proizvode.
Najviše je porastao uvoz iz Ukrajine, Kanade i Velike Britanije, dok je uvoz iz Rusije bio znatno ispod nivoa iz 2022. (-44 odsto, -365 miliona evra).
Kada je reč o prvom kvartalu, tri najveće zemlje za uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU bili su Brazil, Ukrajina i Velika Britanija.
Tagovi
Autorka