Pretraživanje tekstova
Još godinu dana protivsankcija na uvoz mlečnih proizvoda, mesa, voća i povrća.
Ruski predsednik Vladimir Putin produžio je posebne ekonomske mere, tačnije zabranu uvoza hrane iz Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država za još godinu dana, odnosno do 31. decembra 2022. godine.
Ove su mere bile uvedene još u avgustu 2014. godine kao odgovor Moskve na zapadne sankcije Rusiji zbog prisajedinjenja Krima, a trebalo je da traju do 31. decembra 2021.
Ruska vlada je tada zabranila uvoz mlečnih proizvoda, mesa, voća i povrća, a prema saopštenju ruskog Službenog internet portala za pravne informacije, produženje opravdavaju zaštitom nacionalnih interesa.
Cilj im je da do 2020. postanu nezavisni od uvoza. On nije u potpunosti ispunjen jer još uvek mleko i mlečne proizvode uvoze iz Belorusije.
Pretpostavljalo se da bi ograničavanje uvoza nekih stranih proizvoda doprinelo razvoju ruskih proizvođača i samoodrživosti, međutim, kako je pisao kommersant, to se nije desilo. Pozivajući se na studiju ekonomista iz RANEPA-e i CEFIR-a, tamošnji potrošači svake godine gube 445 milijardi rubalja (više od pet milijardi evra) zbog ovih protivsankcija na hranu, a zbog viših cena domaćih proizvoda. Jedini izuzetak bio je paradajz, živina i svinjetina.
Istovremeno, istraživanja su pokazala da Sjedinjene Države, Velika Britanija, Kanada, Nemačka i Francuska nisu trpele značajne gubitke zbog embarga jer su pronašli nova tržišta za proizvode nekada namenjene Rusiji.
Tagovi
Embargo Rusija Sankcije Uvoz Vladimir Putin
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Najstarija i najjeftinija mera u borbi protiv mraza - zadimljavanje u zasadu višnje
Selo Donje Zuniče, okolina Knjaževca