U Sloveniji se proizvodi jedan od najvećih traktora u Evropi. Šta ga sve krasi, kakvi su učinci i koja mu je cena, rekao je za Agroklub inženjer Andrej Tisnikar.
Iako tek 38. po veličini zemlja u Evropi, Slovenija je proizvela nešto što se kod nas pokušavalo godinama unazad - traktor domaće proizvodnje. I to jedan od najvećih u Evropi. Nešto kao nekadašnji IMT 5500, odnosno - prava grdosija. S tim što je ovaj specijalizovani šumski traktor, a reč je o fabrici Bijol i modelu BWS 240.
Ideja je proizašla iz potrebe fabrike za sopstvenom proizvodnjom, jer je Bijol sve do ovog proizvoda bio zastupnik za slovenačko tržište za razne druge evropske kompanije.
Pogonska snaga ovog traktora je 180 kW, odnosno 240 KS. Pogon mašine je hidrostatički sa elektronskom kontrolom. Reč je o zglobnom traktoru, širine od 2,6 do 2,78 m, u zavisnosti od izbora guma. Kada je masa u pitanju, ne bi trebalo mnogo komada za testiranje mostova, jer je ova mašina teška punih 18 tona.
"Kada je kapacitet osovinskog opterećenja u pitanju, prednja osovina ima statičko opterećenje 30.000 kg, a dinamičko 15.000 sa automatskom blokadom diferencijala. Na zadnjoj osovini statičko je 40.000 kg, a dinamičko opterećenje 20.000", rekao je inženjer iz Bijola Andrej Tisnikar i dodao da ga pogoni Deutz TDC 6.1 Stage V motor sa vodenim hlađenjem.
Traktor ima hidrostatski pogon, sav je u hidraulici. Menjač je mehanički kog pokreće hidro motor. Omogućava 1. i 2. brzinu i uključivanje i isključivanje 4x4.
"Prva brzina je za rad u šumi, bezstepeno podesiva brzina od nula do 14 km/h u zavisnosti od broja obrtaja hidrauličnog motora. Kada je mašina u prvoj brzini, 4x4 pogon se automatski uključuje. Drugi stepen prenosa je za kontinuirano podešavanje brzine na putu", rekao je Tisnikar za Agroklub i dodao da je njegova maksimalna brzina na putu čak 40 km/h.
S obzirom na to da mašina ima automatsku blokadu diferencijala, oštećenja su minimalna.
Mašina ima dve opcije upravljanja. Prva je, uslovno rečeno redovna, iz kabine sa okretnim sedištem (koje ima grejanje i hlađenje). U ovom režimu moguće je upravljanje svim funkcijama mašine - dizalice, vitla, pogona...
"Drugi način je preko daljinskog upravljača, džojstika koji ima funkciju napred/nazad, skretanja levo/desno, podizanja/spuštanja zadnje dozerske daske i sve funkcije vitla. Kabina je sertifikovana prema FOPS, ROPS i OPS standardima za pričvršćivanje sedišta."
Kada je učinak ovog traktora u pitanju, Tisnikar navodi da može da izvuče 400 kubika šume na dan.
Cena ove "igračke" od 18 tona zavisi od opreme, a u "full" opremi traktor košta 400.000 evra.
Kompanija Bijol više od 20 godina zastupa i prodaje mašine renomiranih svetskih kompanija, a kako poslednjih godina dodaju sve više sopstvenih proizvoda, to ih ubraja i u najmlađe evropske proizvođače traktora. Osim proizvodnje i prodaje, obavljaju i servis, montažu i nadogradnju. U sve to ulažu mnogo inženjerskog i tehničkog znanja, kako bi svoje proizvode prilagodili kupcima prema njihovim željama i potrebama.
Foto prilog
Tagovi
Autor