Srbiju kao potpisnicu Pariskog sporazuma očekuju veliki izazovi u borbi protiv klimatskih promena, ali će u Evropskoj uniji uvek imati partnera u toj misiji, istakao je na panel diskusiji organizovanoj u Beogradu, povodom "Nedelje klimatske diplomatije", šef sektora Delegacije EU u Srbiji Rihard Maša.
Pred našom zemljom su veliki izazovi kada je reč o ostvarivanju cilja smanjenja emisije gasova sa efektima staklene bašte i prilagođavanja privrede, to jest povećanja otpornosti srpske privrede na klimatske promene, istakao je šef sektora Delegacije Evropske unije u Beogradu Rihard Maša na Panel diskusiji "Srbija i Pariski sporazum", organizovanoj povodom "Nedelje klimatske diplomatije".
Kako prenosi EurActiv, Maša je podsetio na to da je naša zemlja u maju ratifikovala Pariskom sporazumu o borbi protiv klimatskih promena, dodavši da je Srbija u društvu od 195 zemalja potpisnica tog značajnog dokumenta. On je naglasio važnost zajedničkih aktivnosti Srbije sa partnerima da bi se rast globalne temperature zadržao ispod 2 ºC.
Maša je rekao da Evropska unija podržava našu zemlju u suočavanju sa klimatskim promenama, dodavši da je cilj da razvoj Srbije bude nastavljen uprkos globalnim promenama klime. Prema njegovim rečima, EU je spremna da izdvoji više od 40 miliona evra za tu namenu. On je naglasio da će Srbija uvek moći da računa na novac za dobre projekte u oblasti zaštite životne sredine, istakavši da dobri eko projekti uvek prolaze u EU i da za njih ima novca.
Danijela Božanić - šefica odseka za klimatske promene u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, koje trenutno priprema Strategiju borbe protiv klimatskih promena i Akcioni plan za realizaciju aktivnosti u skladu sa Pariskim sporazumom, podsetila je na to da je naša zemlja u poslednje dve decenije zbog promena klime pretrpela štetu od 5 milijardi evra.
Božanićeva je navela da su 70% štete prouzrokovale su suše, a ostatak poplave. Ona je podvukla da je prevencija ključni faktor, jer svaki evro uložen u nju donosi uštedu od 6 evra za saniranje posledica promene klime.
Ministar ekologije Goran Trivan rekao je da su u borbi protiv klimatskih promena neophodni novac, projekti i strategije, ali da je najefikasnije i najjeftinije rešenje pošumljavanje. Trivan je rekao da zaštita okoline nije pitanje partija, već stručnosti i saradnje sa građanima bez kojih nema ni napretka u zaštiti životne sredine.
Foto: Chris metcalfe / Flickr
Izvori
Tagovi
Autor
98
Glasova: 55
Da, podređene su 56,1%
Glasova: 15
Ne, dominantnije su u odnosu na muškarce 15,3%
Glasova: 22
Ne, ravnopravne su 22,4%
Glasova: 6
Ne zanima me ova tema 6,1%