Kako efikasno kontrolisati korov pomoću drljače, u čemu je razlika između direktno i indirektno opružnih?
Za efikasnu kontrolu korova i trava u usevima, herbicidi više neće biti dovoljni, složili su se poljoprivrednici, savetodavci i industrija. Nezavisno od tehnike setve, mogu pomoći drljače sa zupcima koje su prilagođene za vrlo blago obrađivanje zemljišta i posebno efikasno uklanjanje korova. Ključne su razlike u tehnici drljanja, piše Agrarheute.
Osnovno razlikovanje u tehnici drljanja može se napraviti između zupčastih i roto drljača. Ove druge rade nezavisno od redova, ali se mogu koristiti i u vlažnijim uslovima zemljišta. Pored toga, koriste se i za pripremu primene zupčastih drljača. Oba uređaja se međusobno dopunjuju i postižu bolji efekt u regulaciji korova.
Međutim, u ovom tekstu bavićemo se drljačom sa zupcima koja povlači sloj zemlje po površini i mehanički "ometa" korov. Zupcima može izvući korov iz zemlje, čupajući biljku, koja tako izložena na suncu i vazduhu na kraju uvene. Ipak, treba napomenuti da je njen glavni način rada ipak prekrivanje korova zemljom, tako sprečava da on dobije dovoljno svetlosti, što dovodi do sušenja. Zbog toga su važni odgovarajući uslovi za njeno korištenje.
Postoje dve varijante zupčaste drljače - sa direktno i indirektno opruženim zupcima.
Zupci direktno opružnih drljača su pričvršćeni za okvir, a opruge na zupcima osiguravaju pritisak. Agresivnost drljače može se podesiti pomoću ugla nagiba. Ova podešavanja su obično hidraulična i dostupna iz vozačevog sedišta, dok su polja zubaca često slobodno pokretna kod ovih modela.
Njihov nedostatak je u tome što zupci na neravnom terenu pritisak vrše različito, mogu se bočno pomerati i "poskakivati" tokom rada. Važno je da okvir drljače i polja zubaca budu paralelni sa zemljištem. Samo tada svi vrše isti pritisak, a dubina rada prednjih i zadnjih zubaca je jednaka.
Roto drljača: Kontrola pritiska na zemljište iz kabine traktora
Kod drljača s indirektno opruženim zupcima pritisak na sve zupce je isti, čak i na neravnim površinama. Zbog toga su one nežnije prema usevima od prethodnih. Indirektno opruženi zupci omogućavaju precizniji rad pri blagom drljanju i mogu se čak koristiti na redovima krompira.
Zupci su postavljeni u poljima unutar krutog okvira. Polja se mogu slobodno pomerati u pravcu vožnje, ali ne mogu bežati bočno. Kod ove varijante svaki zub je zasebno montiran preko opruge na okviru. Proizvođači koriste ili povratne ili kompresijske opruge. Koliko agresivno zupci rade ne određuje nagib, već prednaprezanje opruga. Podešavanje, bezstepeno i hidraulično, moguće je iz kabine.
Osim vrste opruge, kod direktno i indirektno opružnih drljača važan je i razmak zubaca. Prema Einböcku (austrijskoj kompaniji specijalizovanoj za proizvodnju poljoprivredne mehanizacije, uključujući specifične tipove drljača), taj razmak bi trebao da bude manji od 2,8 cm.
Ako je razmak preveliki, drljača ne radi po čitavoj površini i korov se ne uklanja dovoljno efikasno.
Tagovi
Autorka