Pretraživanje tekstova
Osim Holandije, ptičji grip se pojavio u Nemačkoj i Engleskoj gde će biti eutanazirano 13.000 kokošaka. Njihova vlada ističe kako je pravilno kuvano meso živine, kao i jaja, bezbedno za ishranu.
Ptičji grip se sve više širi svetom. Sada se pojavio i u Nemačkoj gde je zabeleženo već 14 slučajeva zaraze i to u saveznim pokrajinama Šlesvig-Holštajn, Hamburg kao i Meklenburg - Zapadna Pomeranija, navodi se u saopštenju nemačkog ministarstva poljoprivrede. Zbog toga je pojačan nadzor svih živinarskih farmi u toj zemlji.
Savezni istraživački institut za zdravlje životinja u oktobru je klasifikovao rizik od ptičjeg gripa u Nemačkoj kao visok s obzirom na to da divlje ptice prenose ovaj virus preko granica. Do sada su otkriveni samo pojedinačni slučajevi i to kod divljih ptica.
Istovremeno, ptičji grip vrste H5N8 je izbila u Velikoj Britaniji i to na farmi kokošaka u Češiru.
"Svih 13.000 kokošaka za proizvodnju jaja moraće da eutanaziraju", navela je engleska vlada koja je dodala da je pravilno kuvano meso živine, kao i jaja, bezbedno za ishranu.
Izbio ptičji grip kod najvećeg EU izvoznika živine - eutanaziraće preko 35.000 brojlera?
Podsetimo da je nedavno ova vrsta virusa pronađena i u Holandiji, a zaraza je potekla od dva divlja labuda u provinciji Utreht. Nakon toga proširila se na jednu farmu gde je eutanizirano čak 35.700 brojlera.
Od tada holandski uzgajivači svoju živinu moraju da drže isključivo u zatvorenom prostoru kako bi se sprečila zaraza. Isto tako. Zabranjen je i prevoz jaja, živih pilića i ostalih poljoprivrednih proizvoda u krugu 10 kilometara od zaražene farme u gradu Altforst.
Nakon što je virus u julu ove godine primećen u Rusiji i Kazahstanu Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) je pozvala zemlje članice EU na pojačavanje mera nadzora i biološke bezbednosti kako bi se zaštitile od mogućih novih izbijanja ptičjeg gripa.
Stoga je i naše Ministarstvo poljoprivrede objavilo preporuke uzgajivačima. Pre svega savetuje im se da spreče kontakt živine sa divljim pticama držeći ih u zatvorenim ili ograđenim prostorima.
Stanje u vezi sa ovom bolešću i u kojim je državama zabeležena, možete pratiti na interaktivnoj karti:
Tagovi
Ptičji grip Nemačka Engleska H5N8 Zaraza Virus Interaktivna karta
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!