Pretraživanje tekstova
Stajnjak poseduje veliku vrednost jer zemljište sa njime dobija "živu" materiju i on omogućava da njiva da najviše što može biljkama. Međutim, situacija je sada daleko drugačija, stajnjaka je sve manje, a analize zemljišta pokazuju i manjak humusa.
U naše plodne oranice sve manje se unosi stajsko đubrivo. Nekada se poljoprivredna proizvodnja nije mogla zamisliti bez stajnjaka koji se najčešće zaoravao u jesen jer se tada dobro meša sa zemljom i popravlja njenu strukturu.
"Najavažniji razlog što ga ima sve manje u zemljištu je situacija u stočarstvu. Sve manje poljoprivrednika se bavi ovom granom agrara, a oni koji i danas gaje stoku znaju koje su prednosti unošenja ovog đubriva", kaže Snežana Mušicki iz akreditovane laboratortije Poljoprivredne stručne službe u Rumi i dodaje da je sadržaj humusa koji je najvažniji za plodnost zemljišta izuzetno nizak, što je i posledica smanjenog unosa stajskog đubriva.
Važno je istaći i da je to sporodelujuće đubrivo i ono u zemljištu deluje više godina, zavisno od osobina tla, klime, primenjene količine i dubine zaoravanja. Pravilna upotreba, odnosno unošenje zrelog stajnjaka u zemljište, jedan je od osnovnih preduslova da bi biljka iskoristila sav hranidbeni potencijal koje đubrivo pruža.
Više o tome u prilogu TV Fruška Gora:
Tagovi
Zemljište Stajnjak Zaoravanje Snežana Mušicki Humus
Autor
Više [+]
Glavni i odgovorni urednik televizije "Fruška gora", autor i voditelj poljoprivredne emisije "Zdrav domaćin".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja