Dok su nove mašine snažnije, brže, efikasnije, a neki obavljaju posao i sami, bez vozača, njihova najveća mana je cena kojа je još uvek nedostižna za brojne poljoprivrednike koji na svojim farmama imaju i traktore stare preko 20 i više godina.
"Koliko je ovo dobro. Neverovatno je koliko su se mašine promenile poslednjih 100 godina", napisao je Kris Morson, regionalni direktor prodaje u kompaniji "Raven Industries" u opisu videa na Linkedinu u kojem se 102 godine star traktor takmiči u oranju sa DOT-ovom "grdosijom".
I dok će neki na prvu odmah reći da mu mali zeleni nije ni do kolena, nas je ipak začudila njegova snaga i izdržljivost. U jednom trenutku čak je i prestigao svog suparnika, a nekima nije ni promaklo da je bolje obradio zemljište.
Ali, da se ne zavaramo, Morson je nakon brojnih komentara istakao da je DOT-u prilagođena brzina i dubina oranja kako bi takmičenje bilo fer.
Dok su nove mašine snažnije, brže, efikasnije, a neki obavljaju posao i sami, bez vozača, njihova najveća mana je cena koja je još uvek nedostižna za brojne poljoprivrednike koji na svojim farmama imaju i traktore stare preko 20 i više godina.
Takođe, dovedena je u pitanje i njegova dugotrajnost.
"Trenutno je impresivan i sigurno ima veliki potencijal, ali da budem iskren, za 100 godina zeleni će i dalje raditi. Mislite li da će tehnološki div trajati duže od jednog telefona", pitao je u komentaru Mihael Agner.
"Moj bi deda ostao zapanjen kad bi video ovo, a bo'me i ja sam. Nisam baš siguran u dugoročne implikacije u vezi sa sve većim oslanjanjem na veštačku inteligenciju. Međutim, ovo je neverovatna demonstracija koja nam pokazuje koliko smo napredovali kroz vekove", komentarisao je Gordon Vajat.
Ali ima i onih koji su stali na stranu inovacija i poželeli jednog takvog na svom polju.
"Ovo je super. Jedva čekam da ih vidim i na terenu. Ovakva mehanizacija sigurno će promeniti način na koji poljoprivrednici rade svoj svakodnevni posao", poručila je Megan Evans u komentaru ispod Morsonove objave.
Inače, DOT mašina samostalno izvršava zadatke. Farmer pomoću računarskog programa generiše plan puta za svako polje. Jednom kada se učitaju informacije, potrebno je samo 15-tak sekundi da se taj plan razvije na softveru. Svakako ga mora odobriti poljoprivrednik i može se u bilo kom trenutku promeniti kako bi se prilagodio uslovima na terenu.
Koristi senzore kratkog i dugog dometa za otkrivanje prepreka kao što su ljudi, stoka, kućni ljubimci ili drugi usevi kao i bilo šta nepoželjno što mu se nađe na putu. Ako mašina prepozna kakvu sigurnosnu barijeru ili odstupi od plana puta, odmah se zaustavlja, upozorava operatera i čeka sledeću naredbu.
Sve u svemu, mišljenja su podeljena. Svakako će nova tehnologija više biti zanimljiva mlađim poljoprivrednicima, posebno zato jer i Evropska unija sve više promoviše digitalizaciju ovoga sektora.
Pogledajte video i procenite i sami efikasnost ove dve mašine:
Tagovi
Autorka