Pretraživanje tekstova
Velika potražnja i visoke cene podstakle su kriminalce da se bave krađom, švercom i falsifikovanjem agrohemikalija.
Rekordnih 500 tona ilegalnih pesticida biće zaplenjeno u Brazilu ove, 2022. godine što je više nego dvostruko od količine 2020. Kako piše Reuters, tamošnja vlada pojačava nadzor zbog sve veće potražnje za agrohemikalijama.
Tamo su se udružile različite vladine agencije, a cilj je sprečiti velike kriminalne organizacije koje se bave ovom vrstom trgovine.
Osim što je opasno za javno zdravlje, procvat ilegalnog tržišta ugrožava lanac nabavke ne samo domaćih nego svetskih trgovaca žitaricama koji posluju u Brazilu.
Budući da je u toj zemlji tropska klima, poljoprivrednicima je potrebno više pesticida za zaštitu useva poput kukuruza i soje od konkurentskih zemalja, gde je klima hladnija.
"Bande su naklonjene agrohemikalijama jer su potražnja i cene porasle", izjavio je voditelj jedinice za nadzor pesticida u ministarstvu Julio Lima.
Kaže kako kriminalci kradu, švercuju, ali i falsifikuju proizvode. Procena jedne studije je da se 25 odsto brazilskog tržišta pesticida sastoji od ilegalnih proizvoda. Lima osporava ovu cifru govoreći o 15 odsto.
Problem su i neadekvatni propisi za upotrebu kao i blage kazne za prekršioce, ističu stručnjaci.
Herbicid parakvat, zabranjen 2020; ove godine je najčešće zaplenjivana materija, otkrio je šef tamošnje granične policije, Marko Palhanjo.
"Poljoprivrednici ignorišu zabranu i nastavljaju da ga kupuju", rekao je.
Paragvaj i Urugvaj legalno uvoze ovo sredstvo iz Kine, a onda ono bude prošvercovano u Brazil.
Raste proizvodnja lažnih pesticida u Evropi - otkrivena i fabrika
Prema Dragvočeru, visoko toksični parakvat koristi se na više od 50 useva u oko 120 zemalja, uključujući i Sjedinjene Države. Dok su 32 zemlje zabranile ili ograničile upotrebu ove aktivne materije, izvoz i dalje teče.
Tagovi
Ilegalni pesticidi Prodaja pesticida Potražnja pesticida Brazil Švercovanje Zaplena
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!