Pretraživanje tekstova
Od početka jesenje seobe divljih ptica preko evropskog sistema za prijavu bolesti prijavljeno je ukupno 515 izbijanja ove bolesti, navode iz njihovog Ministarstva poljoprivrede.
Potvrđen je novi slučaj veoma kontagioznog oboljenja kod divljih ptica na području Vukovarsko-sremske županije u Hrvatskoj, javlja Ministarstvo poljoprivrede.
Potvrđen je, kažu, 5. januara u dva crvenokljuna labuda na području naselja Sopot.
Napominju i da je od početka jesenje migracije divljih ptica, od 1. septembra 2023. godine do 8. januara 2024., putem evropskog sistema za prijavu bolesti prijavljeno ukupno 515 izbijanja (od čega 159 izbijanja kod domaće živine, 18 izbijanja kod ptica u zatočeništvu i 338 slučajeva kod divljih ptica) na području 29 evropskih zemalja.
U Hrvatskoj je od 18. novembra 2023. godine na snazi Naredba o merama za sprečavanje pojave i širenja oboljenja ptica. Mere određuju obvezno držanje sve živine i ptica u zatočeništvu u zatvorenim staništima kako bi se sprečio svaki kontakt s divljim pticama.
"Vodena živina (patke i guske) moraju da se drže odvojeno od ostale živine, a obavezno je sprovođenje higijenskih i biobezbedonosnih mera u uzgojima živine", ističu.
Podsećaju i da se kod obolele živine javljaju sledeći znakovi bolesti:
Tagovi
Divlje ptice Ministarstvo poljoprivrede Bolest ptica Mere Ptičji grip
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Bodljikavi lepotan!
Rada Milišić
pre 3 nedelje
Lepi jesu, cvetići su im predivni, ali ipak zahtevaju negu, a i bockaju!!! Lepi jesu, cvetići su im predivni, ali ipak zahtevaju negu, a i bockaju!!!