Dva agrohemijska diva krše zakonske obaveze jer su uskratili određene informacije iz obavljenih studija, smatra Evropska komisija.
Bura se ponovo podigla oko pesticida. Evropska komisija je saopštila da agrohemijski divovi Bayer i Syngenta krše zakonske obaveze jer su uskratili informacije o riziku od toksičnosti pesticida za mozak, izveštava Euractiv.
"Ovo je pitanje koje ozbiljno zabrinjava i smatramo kršenjem zakonskih obaveza tih kompanija", rekla je Kler Buri, zamenica generalnog direktora kancelatrije Komisije za zdravlje i sigurnost hrane DG SANTE, tokom sastanka sa zakonodavcima za zaštitu životne sredine u Evropskom parlamentu.
Istraživači su ovo otkrili u studiji koja je objavljena u junu u časopisu Environmental Health. Procene sigurnosti pesticida i drugih sredstava za zaštitu bilja (SZB) u EU uveliko se oslanjaju na studije koje su naručili proizvođači, a koji su u obavezi da sve rezultate proslede agencijama EU, posebno Evropskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA) i evropskoj Agencija za hemikalije (ECHA). Međutim, otkriveno je da od ukupno 35 studija koje su kompanije dostavile američkim vlastima, devet nije obelodanjeno EU, a većina bi imala "stvarni ili potencijalni regulatorni uticaj".
Tokom saslušanja Aleksandra Brand, izvršna direktorka Syngenta za Evropu, Afriku i Bliski istok, rekla je da su ispunili sve zahteve koji su od njih bili traženi, ali ne i ove.
"Nismo ih u to vreme predali regulatorima EU jer nisu bili obavezni, i utvrdili smo da ne pružaju nikakve nove informacije", izjavila je te dodala da je evropska uredba o zaštiti useva u to vreme podsticala podnosioce zahteva da predaju samo potrebne podatke.
Favorizuju interese industrije pesticida - za šta još PAN Europe proziva EFSA-u?
Izvršni direktor EFSA-e Bernard Url rekao je da to nije samo neetično, već i kršenje propisa.
Šef Odbora Evropskog parlamenta za životnu sredinu, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI), Paskal Canfin, zbog svega ovoga želi da održi saslušanje sa navedenim kompanijama. Mnogi učesnici sumnjaju da bi objavljivanje studija možda blokiralo njihovo odobrenje u EU.
Na članicama je da predlože sankcije i kazne podnosiocima zahteva u slučaju kršenja zakonskih obaveza kao što je nedostavljanje relevantnih dokumenata. Za sada nijedna država članica nije obavestila izvršnu vlast EU o svojim namjerama da to učini, iako ih je Komisija podsetila na ove slučajeve. Url iz EFSA-e pozvao je zemlje EU da razmotre finansijske sankcije.
Tagovi
Autorka