Pretraživanje tekstova
Prioritet čišćenja su poljoprivredna zemljišta, površine veće od 170.000 kvadratnih kilometara koja su minirana i neupotrebljiva.
U dve godine, koliko traje rat u Ukrajini, u poljima i na drugim površinama postavljeni su milioni nagaznih mina. Najčešće je reč o obradivim površinama koje se koriste u poljoprivredne svrhe.
Za razminiranje je zadužena neprofitna organizacija HALO Trust. Donacijama vrijednim 800.000 dolara u čišćenju pomaže i John Deere, stoji u saopštenju na njihovim stranicama.
"U donošenju odluke da podržimo organizaciju HALO Trust bespovratnim sredstvima, pomoglo je to da oni razminiranjem pomažu poljoprivrednicima", poručuju u John Deere-u te dodaju da se mine i eksplozivi često postavljaju na otvorena područja.
"To su površine gde poljoprivrednici uzgajaju hranu, zarađuju za život i iskorenjuju glad", ističu.
HALO Trust privukao je međunarodnu pažnju kada je princeza Dajana posetila jedno od minskih polja u Angoli 1997. To je dovelo do sklapanja Otavskog sporazuma o zabrani korišćenja mina, no Rusija nije priznala taj dogovor.
"Zbog ogromne količine i vrsta postavljenih mina, prvo moramo dovršiti proces izviđanja ili mapiranja kako bismo mogli razumeti nivo kontaminacije", izjavila je Dajana Tatili iz ove organizacije.
Kaže da su prioritet poljoprivredna zemljišta, površine veće od 170.000 km2 koja su minirana i neupotrebljiva.
Kako izgleda mapiranje i čišćenje na terenu, pogledajte u videu:
Tagovi
John Deere Razminiranje Ukrajina Minska polja Donacija Razminiranje traktorima
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Proizvodi sa ekonomije Okružnog zatvora u Smederevu, jedinstvenom poljoprivrednom dobru na 35 hektara, predstavljeni su po prvi put na Međunarodnom sajmu voća, povrća i vinogradarstva ”Agro Belgrade 2025“. U saopštenju Uprave za izvršenje k... Više [+]
Proizvodi sa ekonomije Okružnog zatvora u Smederevu, jedinstvenom poljoprivrednom dobru na 35 hektara, predstavljeni su po prvi put na Međunarodnom sajmu voća, povrća i vinogradarstva ”Agro Belgrade 2025“. U saopštenju Uprave za izvršenje krivičnih sankcija se navodi da su na sajmu predstavljene voćne rakije ”Aps“ proizvodene od jabuka, šljiva, dunja i kajsija koje se uzgajaju na ekonomiji ovog zavoda. – Kvalitet proizvedene rakije se godinama unazad proverava u Enološkoj stanici iz Vršca – navode iz Uprave i dodaju da se voće čuva u hladnjači, kapaciteta 100 tona robe, opremljenoj po HASSAP standardu. Osim hladnjače za voće, na ekonomiji se nalaze i dve komore za povrće, kapaciteta od po osam tona. Iz Uprave objašnjavaju da su u procesu pravljenja rakije osuđenici iz otvorenog i poluotvorenog odeljenja angažovani na pomoćnim poslovima, poput branja voća, njihovog pranja i čišćenja i drugih poslova koje mogu da nauče od instruktora u ovom zavodu. #rakijaaps