Pretraživanje tekstova
Jedan od najverovatnijih uzroka koji stoji iza ubrzanog opadanja podzemne vode je njeno prekomerno crpljenje za navodnjavanje u poljoprivredi, u područjima sa suvom klimom, pokazala je studija. Koje su regije najviše ugrožene?
Nivo podzemne vode širom sveta ubrzano pada, što je izazvano neodrživim praksama navodnjavanja kao i klimatskim promenama, pokazala je studija objavljena u uglednom naučnom časopisu Nature.
Podzemna je glavni izvor slatke vode za poljoprivredna gazdinstva, domaćinstva i industriju, a njena eksploatacija bi mogla da predstavlja ozbiljne ekonomske i ekološke pretnje, uključujući pad prinosa useva i poleganje zemlje, naročito u obalnim područjima, piše Reuters.
"Jedan od najverovatnijih uzroka koji stoji iza ubrzanog opadanja podzemne vode je njeno prekomerno crpljenje za navodnjavanje u poljoprivredi, u područjima sa suvom klimom" rekao je jedan od koautora rada, Skot Jasečko sa Univerziteta Kalifornija.
Ali, uticaja je imala i suša, podstaknuta klimatskim promenama, zbog čega su poljoprivrednici verovatno crpili više podzemne vode kako bi osigurali navodnjavanje svojih useva, dodao je.
Studija je analizirala 170.000 bunara u više od 40 zemalja. Severna Kina, Iran i zapad Sjedinjenih Država bili su među najteže pogođenim regijama.
Više od trećine od skoro 1700 sistema vodonosnika, koje čine porozne stene ili sedimenti koji drže podzemnu vodu, se u periodu od 2000. do 2022. godine smanjilo za najmanje 0,1 m godišnje, pri čemu je 12 odsto zabeležilo godišnji pad od više od 0,5 m. Neki od najteže pogođenih, u Španiji, Iranu, Kini i Sjedinjenim Državama, u tom su se razdoblju smanjivali za više od dva metra godišnje.
S druge strane, u nekima se stanje i poboljšalo, navodi se u studiji, što je delom rezultat lokalnih mera usmerenih na ograničavanje količine vode koja se može ispumpati.
"Vodonosnici se mogu nadopuniti vodom koja se preusmeri s drugog mesta. Međutim, takva vrsta oporavka je bila relativno retka i za takve je slučajeve potrebno učiniti još mnogo posla", naveo je Jasečko.
Tagovi
Podzemne vode Navodnjavanje u poljoprivredi Suša Studija Istraživanje Nivo podzemnih voda Ekološka pretnja Klimatske promene
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja