Pretraživanje tekstova
Velika je razlika u cenama iznajmljivanja između zemalja članica i pojedinih regija.
Veliki broj poljoprivrednih proizvođača u Evropskoj uniji nisu vlasnici zemljišta koje obrađuju. Za potrebe svoje proizvodnje oni ga stoga unajmljuju na kratkoročni ili dugoročni period.
Prema podacima Eurostata, u 2020. godini je zakup jednog hektara obradivog zemljišta i/ili trajnog pašnjaka bilo najskuplje u Italiji. U proseku je zakup iznosio 837 evra po hektaru.
Među regijama EU za koje postoje podaci, najviše cene zakupa u 2020. zabeležene su u italijanskoj regiji Friuli-Venesija Đulija. Tamo je prosek dosegao 1.714 evra po hektaru što je više od dva puta od nacionalnog, a razlika više nego očigledna.
Italiju i u ceni i u razlici sledi Holandija sa prosekom zakupa od 819 evra po hektaru dok je najviše zabeležena cena iznad 1.500 evra/ha. Ove se cene, kako se može videti i u grafikonu, odnose na 2019.
S druge strane, poljoprivredno zemljište je u 2020. bilo najjeftinije zakupiti u Slovačkoj. Tamo je u proseku trebalo izdvojiti 57 evra po hektaru.
Gledamo li po regijama EU, najjeftinije su Središnji Norland i Gornji Norland u Švedskoj gde je godišnja renta iznosila 34 evra po hektaru.
U svim regijama EU za koje postoje podaci, iznajmljivanje trajnih travnjaka bilo je jeftinije od zakupa oranica.
Tagovi
Evropska unija Iznajljivanje zemljišta Rentiranje zemlje Renta Zakup zemljišta Cena Prosek
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Zaštita jabuke od prouzrokovača bolesti i štetočina na početku vegetacije. Više o tome čitajte uskoro na Agroklub-u!