Prenosici ovog visokopatogenog soja virusa u svim slučajevima su divlje ptice.
Žarišta virusa ptičjeg gripa, odnosno avijarne infulence podtip H5N1, trenutno su aktivna na pet lokacija u Srbiji. Kako stoji na sajtu Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, prenosici ovog visokopatogenog soja virusa u svim slučajevima su divlje ptice.
Lokacije na kojima je ustanovljen ptičji grip u periodu od 26. septembra do 17. oktobra su: kanal Dunav-Tisa- Dunav kod Novog Sada (Južnobački okrug), atar sela Starčevo kod Pančeva (Južnobanatski okrug), Nacionalni park Đerdap - zaliv Oreškovica (Borski okrug), park prirode Stara Tisa kod Bačkog Gradišta (Južnobački okrug) i Zemunski kej (Grad Beograd).
Kako je preneo zrenjaninski.com, u parku prirode Stara Tisa, podtipt H5N1 registrovan je kod uginulog labuda kojeg je 14. oktobra pronašao radnik Javnog preduzeća "Komunalac" iz Bečeja.
U slučaju potvrđenog virusa, Uprava za veterinu donosi rešenje kojim se proglašava zaraženo područje u poluprečniku od najmanje tri kilometra i ugroženo područje u poluprečniku od najmanje 10 km od žarišta. Na celokupnom zaraženom i ugroženom području, kontinuirano se obavlja popis, opservacija i kontrola zdravstvenog stanja živine na svim gazdinstvima, kao i zdravstveni nadzor divljih ptica na njihovim staništima.
Podsetimo, slučajevi ptičjeg gripa u Srbiji su zabeleženi u novembru prošle godine. Kako smo pisali, tada je u opštini Kanjiža registrovana pojava veoma zarazne varijante ptičjeg gripa, a tada je uginuo veliki broj ždralova. Avijarna influenca (ptičiji grip) je sa svojim visokopatogenom sojem godinama unazad prisutna u Evropi i svetu, sa raznim podtipovima virusa i karakteristikama bolesti, kako kod živine, tako i u divljoj populaciji. Najčešće bukne u jesen, traje tokom zime, a jenjava u proleće i leto.
Nosioci virusa najčešće su divlje ptice, labudovi, guske, patke, a domaća živina se zaražava kada dođe u kontakt sa njima. Jedini način suzbijanja zaraze jeste ubijanje zaražene živine. Visokopatogeni soj virusa H5N1 se može preneti na ljude, stoga je najbitnije izbegavati bilo kakav kontakt sa divljim pticama.
U slučaju primećene promene zdravstvenog stanja kod živine ili ptica koje je praćeno povećanim uginućima, potrebno je obavestiti veterinara radi blagovremenog preduzimanja daljih neophodnih mera.
Tagovi
Autorka