Pretraživanje tekstova
Prenosici ovog visokopatogenog soja virusa u svim slučajevima su divlje ptice.
Žarišta virusa ptičjeg gripa, odnosno avijarne infulence podtip H5N1, trenutno su aktivna na pet lokacija u Srbiji. Kako stoji na sajtu Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, prenosici ovog visokopatogenog soja virusa u svim slučajevima su divlje ptice.
Lokacije na kojima je ustanovljen ptičji grip u periodu od 26. septembra do 17. oktobra su: kanal Dunav-Tisa- Dunav kod Novog Sada (Južnobački okrug), atar sela Starčevo kod Pančeva (Južnobanatski okrug), Nacionalni park Đerdap - zaliv Oreškovica (Borski okrug), park prirode Stara Tisa kod Bačkog Gradišta (Južnobački okrug) i Zemunski kej (Grad Beograd).
Kako je preneo zrenjaninski.com, u parku prirode Stara Tisa, podtipt H5N1 registrovan je kod uginulog labuda kojeg je 14. oktobra pronašao radnik Javnog preduzeća "Komunalac" iz Bečeja.
U slučaju potvrđenog virusa, Uprava za veterinu donosi rešenje kojim se proglašava zaraženo područje u poluprečniku od najmanje tri kilometra i ugroženo područje u poluprečniku od najmanje 10 km od žarišta. Na celokupnom zaraženom i ugroženom području, kontinuirano se obavlja popis, opservacija i kontrola zdravstvenog stanja živine na svim gazdinstvima, kao i zdravstveni nadzor divljih ptica na njihovim staništima.
Podsetimo, slučajevi ptičjeg gripa u Srbiji su zabeleženi u novembru prošle godine. Kako smo pisali, tada je u opštini Kanjiža registrovana pojava veoma zarazne varijante ptičjeg gripa, a tada je uginuo veliki broj ždralova. Avijarna influenca (ptičiji grip) je sa svojim visokopatogenom sojem godinama unazad prisutna u Evropi i svetu, sa raznim podtipovima virusa i karakteristikama bolesti, kako kod živine, tako i u divljoj populaciji. Najčešće bukne u jesen, traje tokom zime, a jenjava u proleće i leto.
Nosioci virusa najčešće su divlje ptice, labudovi, guske, patke, a domaća živina se zaražava kada dođe u kontakt sa njima. Jedini način suzbijanja zaraze jeste ubijanje zaražene živine. Visokopatogeni soj virusa H5N1 se može preneti na ljude, stoga je najbitnije izbegavati bilo kakav kontakt sa divljim pticama.
U slučaju primećene promene zdravstvenog stanja kod živine ili ptica koje je praćeno povećanim uginućima, potrebno je obavestiti veterinara radi blagovremenog preduzimanja daljih neophodnih mera.
Tagovi
Ptičji grip Avijarna infuelna H5N1 Žarišta Uprava za veterinu Mere zaštite
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!