Pretraživanje tekstova
Jedan od masovnih rojeva bio je dužine 60 i širine 40 km, a u njemu se nalazilo oko 150 miliona skakavaca po km2, što znači da je u roju bilo oko nekoliko stotina miliona skakavaca.
Preko milijardu skakavaca trenutno je prisutno u zemljama istočne Afrike gde se goste usevima poljoprivrednika. Prvi talas došao je iz Etiopije i Somalije, gde se narod suočio s najgorom najezdom ovih insekata u poslednjih 25 godina. Pustinjski skakavci sada napadaju i Keniju, stvarajući najveću najezdu u poslednjih 70 godina.
Ovi insekti imaju velik apetit. Uništavaju poljoprivredne useve, oranice, svo zelenilo, smanjujući snabdevanje hranom u regiji koja se ozbiljno suočava s problemom gladi. "Čak se i krave pitaju što se događa?! Kukuruz, pasulj, šećernu trsku, sve su pojeli!", rekla je Ndunda Makanga za time, farmer koja provodi sate pokušavajući isterati skakavce sa svoje farme.
Jedan od masovnih rojeva bio je dužine 60 i širine 40 km (!), a u njemu se nalazilo oko 150 miliona skakavaca po km2, što znači da je u roju bilo oko nekoliko stotina miliona napasnika. Rojevi se kreću velikim brzinama, mogu preći do 150 km udaljenosti u jednom danu, a pogoduje im i vetar.
Mogu pojesti onoliko hrane kolika je njihova telesna težina, a roj na jedan km2 u jednom danu može pojesti hrane koliko je potrebno da se nahrani 35.000 ljudi.
U Keniji su do sada skakavci uništili oko 70.000 hektara zemlje, a tamošnji poljoprivrednici i lokalne vlasti se bore protiv njih dimom i suzavcima, ali efekti su ograničeni jer su rojevi velikih razmera, piše severe-weather. Potrebno je oko 70 miliona dolara za prskanje pesticidima iz vazduha koji je jedini efikasan način borbe, a takav način zaštite neće biti jednostavan pogotovo u Somaliji gde su delovi zemlje izloženi terorističkim grupama.
Napadi i rojevi skakavaca ove godine su tako veliki zato što je jak pozitivan dipol Indijskog oceana (IOD), što uzrokuje toplije vode i temperature uz istočnu afričku obalu, te vlažnije uslove koji pogoduju ovim štetočinama.
Kada padne kiša u martu i dođe nova vegetacija, broj skakavaca bi mogao da poraste za 500 puta. Tek bi suša u martu mogla smanjiti njihovu brojnost, a stanovništvo je zabrinuto jer bi skakavci mogli odložiti jaja i razviti novu generaciju.
Kako izgleda najezda skakavaca pogledajte u video-prilogu:
Video: YouTube/QuickTake by Bloomberg
Tagovi
Afrika Skakavci Najezda Najezda skakavaca Glad Rojevi
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na ovoj fotografiji koju Vam šaljem na konkurs se vidi da i mladji naraštaj u porodici nastavlja sa uzgojom krava na porodičnoj farmi ! #RuralFoto#selo
Milovan Vucicevic
pre 2 nedelje
Poštovana Dinka ,Hvala Vam na lajku! Poštovana Dinka ,Hvala Vam na lajku!
Milovan Vucicevic
pre 2 nedelje
Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 2 nedelje
Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku ! Poštovana Iljana ,Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 3 nedelje
Poštovana Leticija, Hvala Vam na lajku ! Poštovana Leticija, Hvala Vam na lajku !
Milovan Vucicevic
pre 3 nedelje
Poštovana Gordana ,Hvala Vam na lajku! Poštovana Gordana ,Hvala Vam na lajku!