Ovo leto je bilo u proseku za više od 3 °C toplije od normale i za gotovo ceo stepen toplije od prethodno rekordnog leta 2012. godine.
Kalendarski, jesen nam je stigla juče (22. septembar) i nakon višemesečne suše, svi se radujemo prijatnijim temperaturama. A kako piše portal Klima 101, iza nas je najtoplije leto u istoriji merenja u Srbiji. To je zvanično potvrdio i sezonski bilten Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Ovo leto je bilo u proseku za više od 3 °C toplije od normale i za gotovo ceo stepen toplije od prethodno rekordnog leta 2012. godine.
U pitanju je tzv. meteorološko leto, koje se razlikuje od kalendarskog i traje od 1. juna do 31. avgusta.
"U Srbiji je, piše RHMZ, tokom leta zabeleženo čak pet toplotnih talasa, što su periodi od najmanje pet uzastopnih dana kada je temperatura veoma ili ekstremno topla. Dva toplotna talasa - jedan sredinom jula i drugi sredinom avgusta - bila su posebno dugotrajna i intenzivna, sa temperaturama koje su bile i 10 °C više od normalnih za te periode", prenosi Klima 101.
Ovoliki broj ekstremno vrelih perioda u toku jednog leta je nekada bio nezamisliv: naime, sredinom 20. veka prosečno se događao jedan toplotni talas u toku cele godine u Srbiji, dok je u poslednjoj deceniji ta brojka porasla na četiri talasa godišnje.
"Toplotni talasi se u Srbiji danas računaju u odnosu na normalu za tridesetogodišnji period od 1991. do 2020. godine. Važno je imati na umu da je ovaj period i ono što je danas 'normalno' zapravo već toplije usled klimatskih promena."
Izdvajaju nekoliko rekordera: u Zaječaru je od ukupno 92 letnja dana čak 78 bilo tropsko, tj. sa temperaturama iznad 30 °C. Gotovo sve merne stanice zabeležile su rekordan broj tropskih dana, a čak je i u tradicionalno ledenoj Sjenici bilo čak 25 dana sa temperaturama iznad 30 °C.
Beograd je, usled efekta urbanog ostrva toplote, tradicionalno imao najveći broj tropskih noći, tokom kojih temperatura ne pada ispod 20 °C, ali ih je ove godine svejedno bilo rekordno mnogo - čak 60 tropskih noći u pregrejanoj prestonici. Time je oboren rekord iz 2012. godine, kada ih je bilo 51 (a primera radi, prethodne godine bilo ih je 31).
Jaka letnja suša: Ekstremna pojava ili nova normalnost u Srbiji?
"RHMZ u svom biltenu nudi i analizu određenih podataka u odnosu na stariji period (1961-1990), što je važno ako želimo da sagledamo ekstremne događaje u svetlu klimatskih promena - a leto 2024. bi se celo moglo opisati kao jedan prolongirani ekstremni događaj", piše Klima 101 i dodaju da je srednja temperatura vazduha na čitavoj teritoriji Srbije bila u kategoriji ekstremno toplo.
Kako zaključuju, sada, kada su ekstremne vrućine prošle, a leto se od neizdržive realnosti pretvara u istorijsku činjenicu, ostaje nam predviđanje da će ovakva leta u budućnosti postati svakodnevica - i da taj proces jedino možemo usporiti kroz smanjenje emisija gasova staklene bašte.
Izvori
Tagovi
Autorka