Proizvođač Novica Mikić priča nam da je put u njihovom selu toliko oronuo da se njime teško ide i traktorom: "Kada kiša padne u vreme berbe voća prevozimo ga kolicima do glavnog puta, a odatle do otkupne stanice ili pijace vozilom."
Živopisno poljaničko selo Trstena u vranjskom ataru, koje se nalazi na samoj administrativnoj granici sa Kosovom i Metohijom svake godine oživi u vreme godišnjih odmora. Tada se napuni ljudima koji su ga odavno napustili, ali i njihovim potomcima.
Utabaju se i zarasle staze po kojima meštanin ovog sela Novica Mikić prepoznaje da je neko novi stigao u neku od praznih mahala. I on sam je, poput drugih, zbog loših uslova života u rodnom selu svio porodično gnezdo na mestu gde je smatrao da ima bolje uslove za život. Ali i kada je to uradio, nikada nije prestao da sa roditeljima obrađuje svoje imanje u njemu.
Da je to bila dobra odluka potvrdio je sebi kada je sa suprugom ostao bez posla u preduzećima koja su posrnula u tranziciji. Iz tog razloga je odlučio da se vrati u svoje rodno selo i nastavi da se bavi poljoprivredom gde se tokom godine odžak dimi na samo dvanaestak kuća.
I ne samo to. Pod njegovim vrednim rukama gazdinstvo je proteklih godina raslo i razvijalo se. Danas u štali čuva šest krava simentalske rase od čijeg mleka supruga Stanislava pravi sir ekstra kvaliteta. Ovo i ne treba da čudi s obzirom na to da prilikom kuvanja dobije kajmak debljine jednog prsta. Od ovakvog mleka ona pravi prevreo sir kome ne mogu da odole ni najprobirljiviji kupci.
Tako se kod njih na lageru gotovo uvek nađe po pedeset kilograma sira za prodaju. Za ove količine mogu uvek da obezbede kvalitetno mleko, jer njihov najstariji član porodice Dida izgoni krave na pašu od ranog proleća pa do kasne jeseni.
"Nema dobrog sira bez valjane higijene. O tome posebno treba da se vodi računa kada su velike vrućine. Na sreću, mi imamo podrum gde je konstantna temperatura od 18 do 20 stepeni tako sir uspevam da sačuvam bez većih problema", kaže Stanislava.
Zemlja u ovom selu, koje se nalazi na 800 metara nadmorske visine, je veoma pogodna za uzgoj voćarskih kultura, pa se Mikići poslednjih godina sve više okreću ovoj poizvodnji. Ove godine su odlično prošli sa prodajom jagode zenga zengana, koju su počeli da proizvode na maloj površini.
"Sadnice smo uzeli od naše rođake. Želeli smo da vidimo možemo li da proizvedemo ovo voće, ali i da ispitamo kolika je potražnja za njim na našem tržištu", priča nam Novica.
Ove godine je, međutim, bilo toliko potraženje za njihovim jagodama da njome nisu mogli da podmire sve kupce. Iz tog razloga su čvrsto rešili da na jesen povećaju zasad pod ovom kulturom na deset ari.
"Ova vrsta jagode je fantastičnog ukusa i mirisa i zbog toga je ljudi rado kupuju."
Selo ovog domaćina nalazi se na takvoj poziciji da okolna planinska uzvišenja poput Orlove čuke često znaju da njihove voćke zaštite od kasnog mraza. Njemu je ove godine odličan rod donela i malina sorte vilamet koju ima zasađenu na oko tridesetak ari. I berbu je počeo na vreme uprkos tome što stalno kuburi sa beračima koji zbog veće zarade odlaze da rade u Arilje.
Otkako je otkupna cena maline počela da se povećava i dostigla visinu od oko 600 dinara za predati kilogram tako je rasla i nadoknada beračima za ubrani kilogram maline, a koja je sa početnih 100 dinara došla na 150. Ovakvoj ceni roda se naš domaćin i nadao s obzirom na to da je na mnogim mestima zakasneli mraz pre vremena obrao mnoge voćne vrste.
Zadovoljstvo zbog ovogodišnje cene, međutim, pomutila mu je suša koja će mu znatno umanjiti planirane prinose. Ovaj domaćin na svom imanju ima dovoljno vode, ali mora da uloži značajna sredstva u sistem za navodnjavanje. On namerava da ovaj problem reši vrlo brzo, ali kaže da je nemoćan da bilo šta učini na popravci puta od glavnog puta do sela u dužini od nekih kilometar i po.
Toliko je oronuo da se njime teško kreće i traktorom. Na pravim Tantalovim mukama je, međutim, kada padne kiša jer tada njime može jedino peške.
“Kada kiša padne u vreme berbe voća onda svo ubrano voće prevozimo kolicima do glavnog puta, a odatle do otkupne stanice ili pijace vozilom jer drugačije ne može”, ističe na kraju Novica.
Tagovi
Autorka