Cilj je maksimalno smanjenje infekcionog potencijala tokom predstojeće vegetacione sezone.
U povrtarskoj proizvodnji tokom decembra meseca počinje priprema staklenika i plastenika za ranu prolećnu setvu. Jedan od prvih zadataka je svakako dezinfekcija proizvodnog prostora kako bi se uništile prezimljavajuće forme štetnih insekata, kao i prouzrokovači biljnih bolesti, naročito spore gljiva.
Cilj je maksimalno smanjenje infekcionog potencijala tokom predstojeće vegetacione sezone.
Savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo u PSSS Leskovac Dejan Pešić ističe da nakon završene berbe povrća u zaštićenom prostoru treba ukloniti i uništiti biljne ostatke, pa onda pristupiti dezinfekciji.
"Dezinfekcija zaštićenog prostora se sastoji od dezinfekcije zemljišta, konstrukcije objekta, alata i pribora koji se koristi u proizvodnji. Naročito je važno obaviti sve preventivne mere kako ne bi došlo do razvoja bolesti čiji su prouzrokovači gljive iz roda Pythium, Fusarium, Phytophtora i Rhyzoctonia, ali i drugih patogena", kaže Pešić.
Prema njegovim rečima, zemljište se može dezinfikovati fizičkim putem, izlaganjem pari visoke temperature, pri čemu dolazi do uništavanja patogena. Takođe, primenjuju se i hemijske mere, primenom fumiganata ili kontaktnih fungicida.
"Fumiganti deluju parom na štetne organizme, ali za njihovu primenu treba obezbediti i ispuniti određene uslove. Da bi se fumigant pravilno inkorporirao u zemljište ono mora najpre biti potpuno očišćeno od biljnih ostataka, dobro usitnjeno sa optimalnom vlažnošću i temperaturom iznad 10 oC", napominje naš sagovornik.
Maksimalno iskoristite plastenik: Četiri vrste povrća su najisplatljivije!
Dodaje da je kod nas na tržištu dostupan jedan od najefikasnijih hemijskih preparata na bazi aktivne materije dazomet. Kako dalje ističe, osim hemijskih preparata za istu namenu se koriste i biološka sredstva na bazi gljive Trichoderma asperellum.
Nakon završetka tretmana nekim od navedenih sredstava zemljište treba ostaviti da "odmori" kako bi se uspostavila pravilna aktivnost i brojnost korisne mikroflore.
Kada je reč o dezinfekciji samih objekata, opreme i alata savetuje se korišćenje preparata na bazi vodonik-peroksida, natrijum-hipohlorida, formalina, alkohola ili bakarnih jedinjenja.
Prednosti grejanja plastenika u zimskom uzgoju - ima li smisla?
"Za uspešnu dezinfekciju, ali i delovanje navedenih preparata, temperatura u zaštićenom prostoru mora biti 12 oC", završava ovaj stručnjak.
Tagovi
Autorka