Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Opravdana investicija
  • 07.12.2024. 07:30

Prednosti grejanja plastenika u zimskom uzgoju - ima li smisla?

Grejanje plastenika tokom zime je ulaganje koje donosi višestruke koristi. Ne samo da produžava sezonu uzgoja, već omogućava kvalitetniju i stabilniju proizvodnju.

Foto: Shutterstock/basel101658
  • 128
  • 18
  • 0

Grejanje plastenika tokom zime ključno je za uspešan uzgoj povrća i voća u hladnijim mesecima. Pravilno održavanje temperature omogućava kontinuitet proizvodnje, sprečava oštećenja biljaka i povećava kvalitet i prinos. Ovo je posebno važno za osetljive kulture koje zahtevaju stabilne uslove rasta.

Zašto grejati plastenik?

Zagrevanje plastenika važno je za očuvanje vegetacije jer niske temperature mogu da uspore rast biljaka, dok mraz i led mogu izazvati trajna oštećenja na listovima i plodovima. Ono takođe produžava sezonu uzgoja jer omogućava proizvodnju i u najhladnijim mesecima, čime se proširuje sezona svežeg povrća poput salate, spanaća i rotkvice.

Utiče i na prevenciju bolesti, naime, stabilna temperatura smanjuje pojavu gljivičnih oboljenja koja su česta u hladnom i vlažnom okruženju. Takođe, u optimalnim uslovima biljke rastu brže, proizvode kvalitetnije plodove i postižu veći prinos.

Postoji nekoliko načina za grejanje plastenika, a izbor zavisi od budžeta, veličine plastenika i uzgojnih ciljeva:

  • Grejanje na biomasu ekološki je prihvatljivo, koristi drva, pelet ili organski otpad za stvaranje toplote.
  • Plinski grejači su efikasni i jednostavni za upotrebu i idealni za manje plastenike.
  • Električni grejači pružaju preciznu kontrolu temperature, ali su skuplji za velike objekte.
  • Solarni sistemi su isplativi na duže staze, koriste energiju sunca za zagrevanje, uz minimalne troškove održavanja.
  • Podzemno grejanje - postavljanjem cevi u zemljište osigurava se konstantna temperatura korena biljaka.

Za većinu povrtarskih kultura optimalna temperatura je 10 - 20°C, dok je za osetljivije vrste poput paradajza i krastavca potrebno osigurati minimum od 15°C. Noćne temperature treba održavati iznad 5°C, kako bi se sprečilo oštećenje biljaka.

Saveti za efikasno grejanje

Za efikasno grejanje potrebna je dobra izolacija plastenika, npr. upotreba dvostrukih slojeva folije ili agrila smanjuje gubitke toplote.

Imajte na umu da toplo zemljište bolje zadržava vlagu (Foto: Jasmin Hodžić

Postavljanje termičkih zavesa ili cevi sa toplom vodom dodatno povećava efikasnost zadržavanja toplote. Imajte na umu i da toplo zemljište bolje zadržava vlagu, ali izbegavajte prekomerno zalivanje kako biste sprečili razvoj gljivica.

Zagrevanje plastenika svakako ima smisla, ali njegova opravdanost zavisi od vrste kulture koja se uzgaja, budžeta i cilja proizvodnje. Ulaganje u grejanje donosi prednosti kao što su rani ili produženi prinosi, ali treba razmotriti troškove energije i povrat na uloženo.

Kako do uštede u grejanju plastenika i staklenika?

Ono je posebno korisno kod uzgoja kultura koje ne podnose niske temperature, poput paradajza, paprike, krastavca ili nekih voćnih vrsta, kao što su jagode. Na primeru jagoda, možemo videti konkretne rezultate grejanja plastenika tokom kasne jeseni i zime.

Primer: Uzgoj malina tokom hladnijih meseci

Bez grejanja, maline u plasteniku ulaze u fazu mirovanja i odumiranja. To znači da rast biljaka stagnira, cvetovi i plodovi se ne razvijaju, a proizvodnja se prekida do proleća. Niske temperature uzrokuju stres biljci, a listovi mogu postati oštećeni zbog mraza.

Uz grejanje na optimalnih 15 - 20°C, osigurana je kontinuirana vegetacija, odnosno rast malina. Takođe, i rani prinosi jer biljke cjetaju i donose plodove i u zimskom periodu, što omogućava proizvodnju u vreme kada su cene na tržištu visoke.

Šta se u decembru seje za uzgoj u plasteniku?

Naime, maline uzgajane zimi postižu značajno višu cenu zbog nedostatka konkurencije na tržištu.

Ekonomičnost grejanja plastenika za maline

Dakle, ulaganjem u grejanje možete dobiti rane plodove, koji na tržištu dostižu nekoliko puta veću cenu od prolećne. Ako koristite efikasne metode grejanja, poput solarnih panela ili biomase, troškovi mogu biti prihvatljivi, posebno za manje plastenike.

Grejanje plastenika, bez obzira na nadmorsku visinu, predstavlja stratešku odluku koja omogućava produženje sezone uzgoja, povećanje prinosa i osiguranje visokokvalitetnih plodova. Kontrolisani unutrašnji uslovi smanjuju rizike koje donose ekstremne zimske temperature, osiguravajući stabilnost proizvodnje čak i u hladnijim krajevima.

Ova investicija nije samo prilika za veću zaradu, već i za postizanje konkurentske prednosti. 


Tagovi

Grejanje plastenika Načini grejanja Grejanje na biomasu Plinski grejači Zimski uzgoj


Autor

Jasmin Hodžić

Više [+]

Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povraća, plastenička i organska proizvodnja.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Završen je prvi Šljok Fest u padini nedaleko Pančeva! Saznajte ša se krije iza luckastog naziva u najnovijoj priči koju donosimo iz južnog Banata a koja će biti na našem portalu uskoro. Pozdrav iz dolina Banatske lesne zaravni! :D