Pretraživanje tekstova
Ova bolest suzbija se gajenjem otpornijih sorti.
Gljivica Fusarium ohisporum spada u red zemljišnih parazita i najznačajnija je iz roda Fusarium. Veliku štetu pričinjava paprici, paradajzu, krompiru, lubenici, dunji, grašku, luku i to u periodu plodonošenja.
Simptomi na starijem lišću javljaju se u vidu prosvetljenosti nerava, a potom dolazi i do pojave hloroze liske i njenog uvenuća. Ovi simptomi se šire i na mlađim listovima i na stablu, a zaraženi delovi nekrotiraju. Savetodavac za zaštitu bilja u vranjskoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi Dejan Mujakić ističe da nema povrtara koji se bavi proizvodnjom na otvorenom ili zatvorenom prostoru, a koji do sada nije imao problema sa ovim parazitom.
“Nekroza napada prvo sprovodne sudove, a kasnije se širi prema površinskom tkivu. Fuzariono uvenuće se posebno brzo ispoljava u fenofazi cvetanja i plodonošenja”, naglašava Mujakić i podvlači da je Fusarium ohisporum tipični zemljišni parazit.
Zaraženi biljni ostaci u zemljištu su glavni izvor inokuluma, kaže Mujakić. Hlamidospore u zemljištu mogu da se održe dugi niz godina i mogu da počnu da klijaju tek kada se nađu u blizini neophodnih hranljivih supstanci. Gljiva u koren prodire kroz zonu izduživanja i to uglavnom na mesta povrede, a nakon prodiranja nastavlja da se širi u nadzemne organe kroz sprovodna tkiva.
“Bolest se prenosi zaraženim semenom, zaraženim zemljištem, vodom za navodnjavanje i zaraženim biljnim delovima. Hlamidostore se u lukovicama mogu uništiti termoterapojom, a u zemljištu termičkom ili hemijskom dezinfekcijom“, kaže Mujakić.
Ako se zemljište ne sterilizuje u potpunosti i mala količina inokuluma može da izazove značajnu infekciju. Kisela zemljišta i povećano unošenje amonijačnog azota u zemljište takođe mogu da prouzrokuju povećanu opasnost od ove bolesti.
“Osnovni način suzbijanja ove bolesti je gajenje otpornih sorti”, savetuje Mujakić.
Seme inficirano ovim parazitom truli, ne klija i raspada se. Na mladim biljkama javljaju se simptomi u vidu vodenih pega koje se šire, a zahvaćeno tkivo propada brzo posle nicanja. Oospore – sporangije – zoospore klijavost zadržavaju osam godina. U tom procesu najviše im odgovara zemljište koje ima dosta organske materije, a aktiviraju ih one materije koje luče koren i seme pri klijanju.
Iako se ovo inficiranje kod starijih biljaka beleži ređe, njih fuzariono uvenuće napada u fazi cvetanja i plodonošenja. Prvi simptomi na starijem lišću u vidu nekrotičnih pega se javljaju na stablu. Karakteristični simptom je u unutrašnjosti biljke koji vidimo na poprečnom preseku u vidu nekroze sprovodnih sudova, a kasnije se nekroza širi na pokorično tkivo.
Suzbijanje ovog zemljišnog parazita najbrže se sprovodi dezinfekcijom zemljišta, upotrebom Cu SO4 preparata, dezinfekcijom semena aktivnom materijom kaptan, stvaranjem otpornih sorti uz plodored i do 10 godina.
Tagovi
Fuzariono uvenuće Dejan Mujakić Gljivica Bolesti povrća Fusarium ohisporum
Autorka
Više [+]
Dugogodišnja novinarka koja je zanat pekla na tekstovima iz oblasti poljoprivrede. U potrazi za novim temama rado obilazi poljoprivredna gazdinstva, ustanove, polja, voćnjake, sajmove.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Karolina Rastija
pre 1 dan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 3 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 4 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.