Pretraživanje tekstova
Sve više je raširena metoda uzgajanja krompira u vertikalnim tornjevima. Prednost je što nema lopatanja, već kada dođe vreme za vađenje krompira, samo se otklone "zidovi" koji ga drže na gomili.
Sve više je raširena metoda uzgajanja krompira u vertikalnim tornjevima, piše plangarden. To je moguće uz pomoć kompostnih rezervoara. Prednost je što nema lopatanja, već kada dođe vreme za vađenje krompira, samo se otklone "zidovi" koji ga drže na gomili.
Pošto je teško pronaći plastični komposter, koji je dovoljno fleksibilan, može da se koristi i visoka žičana ograda od koje je potrebno napraviti cilindar. Može da bude uži ili širi, po potrebi. Kako bi bio čvrst, isplete se mreža na dnu. Unutar cilindra na rubove se postavi slama, a u sredinu zemlja i pesak.
Kada se postavlja prvi sloj, deo cilindra ostaje otvoren, kako bi krompire posadili na pravilan način. Kasnije se učvršćuje završecima žice. Pola metra iznad zemlje stavlja se prvi sloj krоmpira, te se prekrijе zemljom. Slama se postavlja sa strane i čuva krompir od spoljašnjeg uticaja.
Slojevi se slažu dok se ne dođe do vrha, gde je potrebno ostaviti malo deblji sloj zemlje (10 cm). Može se koristiti i organsko đubrivo. Krompir voli malo kiselije zemljište.
Krompiri u nižim i srednjim slojevima puštaju lišće kroz rupe na ogradi sa strane, dok se krtole nalaze s unutrašnje strane cilindra. Kako rastu krompiri na vrhu, nastavlja se dodavati zemlja i slama kako bi se popunile eventualne praznine.
Foto: plangarden
Autorka
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uverenja ne čine vas boljom osobom. Delovanje čini."
Zaštita jabuke od prouzrokovača bolesti i štetočina na početku vegetacije. Više o tome čitajte uskoro na Agroklub-u!
Dejan Mijailović
pre 8 godina
Zanimljiv tekst, ali za laika poput mene ovo je jako nerazumljivo. Hteo bih ovo da probam napraviti jer imam minijaturnu bastu, ali uopste nisam skapirao nacin sadnje. Kakve su sanse da se dobije podrobnije objasnjenje?