Mnogo je faktora koji deluju na formiranje, rast i razvoj plodova. Evo kako da ih obezbedite.
Veliki plodovi bundeva neće nastati sami od sebe, potrebno je znanje, rad i vreme. Osim izbora sorte, njene dužine vegetacije, važna je primenjena agrotehnika i vremenske prilike.
Sorte koje daju krupne plodove, preko 10 kg, imaju vegetacijski period duži od 100 dana. Nemojte ih sejati prekasno i pregusto. Obezbedite im osunčano mesto sa najmanje šest sati sunca u toku dana.
Za dobro oprašivanje uzgajajte više sorti. U slučaju da želite da sačuvate seme posejte samo jednu, jer se različite sorte međusobno ukrštaju. Razlikuju se muški i ženski cvetovi, a oprašivanje obavljaju pčele i bumbari. U nekim slučajevima biće potrebno da ih ručno oprašite.
Kada se formiraju jedan do tri ploda uklanjaju se loze, prikraćujemo ih posle nekoliko listova. Ovo će da spreči razvoj zelene mase i velikog broja sitnih plodova od kojih većina neće dozreti.
Veliki su potrošači hraniva i vode. Najbolje uspevaju na propusnim zemljištima bogatim organskom materijom. Bujaju na mestu gde je bilo komposište. Odgovara im dodavanje stajnjaka ili drugih organskih đubriva. U vreme plodonošenja prihranjuju se đubrivima bogatim kalijumom, fosforom i mikroelementima.
Prihranu obavite predsetveno, posle nicanja ili sadnje, kada počne cvetanje i kada počnu da se formiraju prvi plodovi. Ovo su najvažnije faze kada biljci treba najviše hraniva koja treba da prilagodite razvojnoj fazi. U toku plodonošenja dodajete ona kojima je cilj ishrana ploda i održavanje biljke.
Najbolji pokazatelj da pate od nedostatka vlage je da u jutarnjim časovima imaju opuštene listove. Treba ih redovno i obilno zalivati, ali nikako kvasiti listove. Na mokrim listovima se zadržava voda i uz toplo vreme stvaramo idealne uslove za pojavu raznih oboljenja. Najbolje je koristiti navodnjavanje kap po kap ili crevo koje postavite da leži na zemlji. Zalivanje obavite rano ujutru.
Upotrebite slamu, seno ili suvo lišće kao malč. Debljina sloja treba da je 15 cm kako bi ispoljio svoje pozitivno delovanje. Tako smanjujete isparavanje i zadržavate vlagu u zemljištu.
Koje vi bundeve uzgajate? Da li ste uspešni u tome? Podelite s nama pitanje ili pitajte za savet u komentaru ispod teksta
Ne zaboravite ispod plodova da stavite podlogu koja će da spreči direktan kontakt ploda i zemlje. Iskoristite staru dasku, ciglu, agrotekstil, šljunak. Sve što će podignuti plod i omogućiti da površina ploda ne bude stalno vlažna i dostupna štetočinama iz zemljišta.
Tagovi
Autorka