Pasulj je podložan raznim bolestima koje izazivaju gljivice i bakterije. Najčešće se javljaju: antraknoza pasulja, rđa, bakterijska plamenjača, mozaik pasulja, pepelnica i mnoge druge bolesti.
Pasulj je povrće koje ima široku primenu i odličan je izvor proteina. Prema sadržaju proteina izjednačava se sa mesom. Odličan je antioksidans, a poseduje gotovo sve aminokiseline. Sadrži vitamine, naročito one iz B grupe. On se odlikuje visokim sadržajem dijetalnih vlakana koja stvaraju osećaj sitosti i održavaju stabilan nivo šećera u krvi.
U Evropu pasulj dolazi iz Srednje i Južne Amerike, tokom 16. veka. To je jednogodišnja biljka koja pripada porodici mahunarki. Na svom korenu formira kvržice bakterija azotofiksatora i tako vezuje azot iz vazduha i obogaćuje zemljište.
Tokom vegetacije, od nicanja do zrenja, biljke pasulja vrebaju mnoge bolesti i štetočine. Pasulj je podložan raznim bolestima koje izazivaju gljivice i bakterije. Najčešće se javljaju: antraknoza pasulja, rđa, bakterijska plamenjača, mozaik pasulja, pepelnica i mnoge druge bolesti.
Izazivač ovog oboljenja je gljivica Colletotrichum lindemunthianum. Simptomi zaraze se pojavljuju na lišću, stabljici, mahunama i zrnima pasulja. Prvo se javljaju svetlosmeđe pege okruglog oblika. Mogu biti pogođeni i klijanci. Najlakše se prepoznaje po udubljenim pegama na mahunama koje imaju smeđu ili crvenu ivicu. Ova bolest se vrlo brzo širi u zasadu pasulja kada su ostvareni optimalni uslovi: vlaga i temperatura 15-20 ºC.
Bolest se prenosi semenom i osnovna mera je preventivna - koristiti zdravo seme koje potiče iz zdravog zasada. Za setvu treba koristiti dezinfikovano seme. Takođe, treba voditi računa o plodoredu. Pasulj se na istoj parceli može sejati tek nakon 3-4 godine. Biljne ostatke je potrebno sakupiti i spaliti, a samonikle biljke uništiti.
Rđu pasulja izaziva gljivica Uromyces appendiculatus. Simptomi bolesti se javljaju na lišću, a retko na stabljici i mahunama. Zaraženo lišće se suši i može da uzrokuje propadanje biljke ili smanjenje roda. Prvi simptomi obično prolaze neopaženi. Krajem leta se na naličju lista pojavljuju svetle fleke. Vremenom one dobijaju boju rđe i brzo im se povećava broj zbog sekundarnih zaraza tokom vegetacije.
Veoma važna mera suzbijanja je plodored i uništavanje zaraženih biljaka. Spore se mogu preneti pomoću vetra, do 1000 m, ali mogu da se prenesu i preko alata, životinja, prevoznih sredstava, ljudi.
Pasulj na istoj parceli možemo da sejemo najmanje nakon 3 godine. Ne prenosi se semenom.
Mozaik pasulja je virusno oboljenje, a virus na biljke prenose biljne vaši ili se prenosi semenom. U baštama se srećemo sa: običnim mozaikom, žutim mozaikom i južnim mozaikom pasulja. Sva tri su posledica zaraze određenim tipom virusa. Oboljenje prepoznajemo po karakterističnoj boji listova pasulja. Zaraza semena se ostvaruje ako su biljke zaražene pre cvetanja. Zaražene biljke zaostaju u rastu, imaju slabo razvijen koren i daju slab rod. Virus se lako prenosi sokom zaraženih biljaka.
Najčešće je izaziva bakterija Xanthomonas campestris pv phaseoli. Razvoju ove bakterije pogoduje vlažno i toplo vreme. Simptomi na listu su slični opekotinama od sunčevih zraka, ali se razlikuje po pojavi tečnog eksudata - iscetka. Glavni način širenja bolesti je preko semena.
Preventivne mere i mere kontrole bolesti pasulja:
Foto: Diyana Dimitrova/bigstockphoto.com
Tagovi
Autorka