Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Navodnjavanje
  • 13.11.2024. 14:00

Kap po kap: 1.900 litara vode u minuti, a prinos luka 90 tona/ha

Prednost je što nema začepljenja ni pucanja na kapaljkama, a sistem može da izdrži veliki pritisak.

Foto: AK grafika/Sofija Knežević
  • 2.104
  • 269
  • 1

Dva meseca bez kapi kiše, nezapamćena suša i temperature koje se ni noću ne spuštaju ispod 20 oC  - ovako će poljoprivednici pamtiti leto 2024. godine. Upravo tada, vrelog julskog dana, uputili smo se u dva vojvođanska sela, Gospođince i Silbaš, da vidimo iz prve ruke kako se povrtari u ovim krajevima bore sa brojnim izazovima u proizvodnji. I zaista smo imali šta da vidimo - paprika raste "kao iz vode", a luk - krupan i zdrav.

Prva stanica bilo nam je imanje povrtara Zorana Tucakova u Gospođincima. U sam cik zore, sunce je već nagoveštavalo da će i ovaj julski dan biti vreo. Dok obilazimo usev paprike, naš domaćin priča da se godinama bavi povrtarstvom. Na površini od šest hektara gaji papriku, dok luk zauzima oko četiri hektara.

"Najveći procenat paprike je ajvarka, ali ima i nešto babura. Takođe, poslednjih godina ostavljamo i naše, domaće gospođinsko seme. Što se sorte luka tiče, Kordelija se pokazala kao najbolja za ovo podneblje", počinje priču ovaj poljoprivrednik.

Suša - glavna prepreka u proizvodnji

 Jedan od najvećih izazova sa kojima se suočava u proizvodnji, kaže, svakako je suša. Iz godine u godinu, ona predstavlja sve ozbiljniji problem. 

"Bez adekvatnog sistema za navodnjavanje sada se ne može zamisliti ni jedna ozbiljna proizvodnja."

Nije želeo ništa da prepušta slučaju - da gleda u nebo i nada se kiši. Zato je pre četiri godine odlučio da osavremni proizvodnju, kroz primenu sistema za navodnjavanje. Nakon što se dobro raspitao o svim detaljima, odlučio se za trake za navodnjavanje Pipelife. Naš sagovornik kaže da je i više nego zadovoljan, jer sistemom "kap po kap" vodu doprema direktno do korenovog sistema biljaka. 

Tucakov kaže da je uz korišćenje Pipelife traka za navodnjavanje prinos veći i stabilniji (foto: Sofija Knežević)

“Prinos umnogome zavisi od navodnjavanja, a uz primenu traka znatno je veći i stabilniji", ističe ovaj proizvođač i dodaje da je ovakav sistem navodnjavanja idealno rešenje za sve povrtarske kulture. 

I voda i hranivo

Ono što je posebno važno, kaže, jeste što nema dodatnog utroška vode, a biljkama su uvek zadovoljene potrebe za njom. 

"Zajedno sa vodom, do korena dolazi i potrebna količina hrane, što pozitivno utiče na pravilan rast i razvoj biljke."

Uprkos visokim temepraturama, zahvaljujući adekvatno postavljenom sistemu za navodnjavanje, paprika na njegovom imanju bila je u odličnoj kondiciji čitavog leta - sa jedrim i lepim plodovima. Navodnjava svaki drugi dan, a navodnjavanje jednog hektara traje oko tri sata. Kroz sistem, zajedno sa vodom, prolazi i prihrana koja je neophodna biljkama.

Uz pravilno navodnjavanje do zdravih plodova i visokih prinosa 

"Očekivani prinos paprike je od 40 do 60 tona po hektaru, a luka 80 tona po hektaru. Prinos zavisi i od mnogo drugih faktora, pre svega od prisustva korova i bolesti, ali i od toga kakva je godina. Suša je ove godine mnogo uticala", kaže naš sagovornik.

Kako dodaje, vazduh je bio previše suv, a to je dovelo do odbacivanja cvetova, jer polen nije mogao biti fertilan.

"Veliki problem ove proizvodne godine je bio taj što su dnevne i noćne temperature bile približno iste. U dužem vremenskom periodu nije došlo do pada noćnih temperatura, a to bi bilo veoma značajno za biljke", ističe on.

Nema začepljenja ni pucanja kapaljki

Pipelife sistemom za navodnjavanjem zadovoljan je i poljoprivrednik iz Silbaša Milan Mirosavljević. Njegova porodica decenijama uzgaja povrće, a trenutno zemlju obrađuju otac, sin i unuk, održavajući tako porodičnu tradiciju. Gaje povrće na oko 20 hektara u redovnoj setvi i na pet hektara u postrnoj, od čega najviše ima posejanog luka, paprike, kupusnjača i cvekle. 

"Pomoću traka navodnjavamo sve povrtarske kulture i izuzetno sam zadovoljan. Nema začepljenja, nema pucanja na kapaljkama. Kamenac ne predstavlja problem i sistem može da izdrži veliki pritisak", priča nam ovaj proizvođač, koji već dve godine koristi sistem "kap po kap".

Ovako izgleda navodnjavanje cvekle i traje oko osam sati

"Radi podjedanko dobro i pod pritiskom od 0,6 bari, ali i kada je pritisak dva bara."

Ne koristi filtere, već samo hidrociklone sa aparatom. U usev luka postavlja tri trake.

"U odnosu na prethodnu tehnologiju, sada se postavlja na osam puta jedan. Bolje je zbog provetravanja, kao i zbog setve. Što se tiče razmaka u usevu luka, kao i protoka, obično je razmak 15 cm, a protok 4,2 litre", objašnjava naš domaćin.

Važno je, dodaje, da biljka u svakom trenutku ima dovoljnu količinu vode za normalan rast i razvoj. 

Biljke ne orošavaju, listovi ostaju suvi

Prednost korišćenja sistema kap po kap, između ostalog, ogleda i u očuvanju zdravstvenog stanja biljke - ne orošavaju, a listovi ostaju suvi. Samim tim, nema opasnosti od ostvarivanja infekcija, a voda i hranljive materije nesmetano odlaze do korena. Naš domaćin kaže da navodnjava svaki treći dan, tačnije, na 72 sata.

"Cveklu navodnjavamo osam sati, luk 12, papriku tri do pet sati, sve zavisi. Računali smo, na jednoj njivi se izbaci 1.900 litara vode u minuti, što znači da se za 12 sati izbaci čak 1.400 kubika vode."

Prinos luka kod Mirosavljevića ove godine je oko 90 tona po hektaru

Ovaj povrtar ističe da je neophodno uvođenje novih tehnologija u proizvodnju, jer dolaze sve teže i izazovnije godine. S obzirom na to da je i protekla godina bila takva, prinos upakovanog luka na imanju kod Mirosavljevića bio je od 50 do 60 tona po hektaru, dok je pretprošle godine iznosio 115 tona, a neki hibrid je dao čak 122 tone po hektaru.

"Prinos luka ove godine je nešto veći nego prethodne, oko 90 tona po hektaru. Uz Pipelife navodnjavanje uspeo sam da očuvam i zdravstveno stanje useva, što je izuzetno važno", zadovoljno na kraju završava on. 

Ukoliko i vi razmišljate da navodnjavate svoje parcele, spremite se na vreme za sledeću proizvodnu godinu. To možete učiniti nabavkom opreme za navodnjavanje od kompanije Pipelife. Opremu možete da nabavite i kod eskluzivnog distributera za Srbiju, kompanije Agrimatco doo Novi Sad, a za sve informacije i konsultacije na raspolaganju vam je produkt menadžer kompanije Pipelife Serbia Ivica Aleksandrov. Pozovite ga na broj telefona 060 039 01 23

Ukoliko želite da dobijete neobavezujuću i informativnu ponudu za navodnjavanje, odgovorite na nekoliko pitanja ispod i predstavnik kompanije Pipelife će vas kontaktirati.


Foto prilog


Tagovi

Uzgoj paprike Uzgoj luka Kap po kap sistem Pipelife sistem za navodnjavanje Zoran Tucakov Milan Mirosavljević


Autorka

Jovana Cvetković

Više [+]

Dupli master inženjer poljoprivrede iz oblasti ratarstva i fitomedicine. Večno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.


Partner