Pinciranje paprike je najznačajnija mera za regulisanje porasta. Posle obavljene sadnje biljke slobodno rastu do prvog mesta grananja. Na tom mestu ostavljaju se dve grane, tako da se biljka formira na dva stabla.
Sadnja paprike (Capsicum annuum L.) obavlja se u dvorede trake, to u razmaku 50 - 60 cm između redova, 40 cm u redu i 70 cm između traka. Prilikom sadnje obratiti pažnju na dubinu sadnje, a sadi se jedan do dva centimentra dublje nego što su biljke bile u saksijama.
Nakon sadnje biljke se zalivaju dva puta u dva dana sa 10 - 12 L/m2 vode, kako bi se sastavila vlaga u zemljištu ispod folije. Naredno zalivanje obavlja se 10 - 12 dana uz prvu prihranu kristalonom 12:36:12+MgO+mikroelementi. Pošto paprika dosta sporo raste ima dovoljno vremena da se postavi žičana armatura iznad svakog reda na visini dva do tri metra.
Vezivanje biljaka obavlja se kada se formira uzgojni oblik sa dva vrha, odnosno stabla. U fazi vegetativnog rasta, 15 dana nakon prvog obavlja se drugo prihranjivanje i to kristalonom 19:19:19 ili 20:20:20. Treće prihranjivanje se obavlja nakon 10 dana istim đubrivom. Do faze plodonošenja biljke se zalivaju svakih pet do šest dana, a u fazi plodonošenja svakih tri do četiri dana sa 10 - 12 L/m2 vode. Pored zalivanja i prihrane, biljke se redovno pinciraju, obavijaju oko sintetičkog kanapa, ventiliraju i štite od bolesti i štetočina. U fazi plodonošenja prihrana se obavlja svakih sedam dana đubrivom 16:18:32+mikroelementi.
Pinciranje je najznačajnija mera za regulisanje porasta. Posle obavljene sadnje biljke slobodno rastu do prvog mesta grananja. Na tom mestu ostavljaju se dve grane, tako da se biljka formira na dva stabla. Dalje, na svakom sledećem kolencu (nodusu) ostavljamo po jednu granu, a drugu uklanjamo orezivanjem. Time se dobije izgled biljke u obliku slova "V". Za svaku od bočnih grana treba postaviti poseban oslonac (kanap), koji se fiksira posebno za noseću konstrukciju i ne postoji mogućnost njihovog popuštanja. Pri gajenju paprike uz sistem "kap po kap", uz đubrenje, moguće je gajenje i bez orezivanja.
Za uzgoj paprike temperatura u plasteniku danju treba da se kreće oko 22°C, a noću oko 20°C. Na temperaturi od 15°C biljka zaustavlja rast, a na 10°C plodovi dobijaju ljubičaste fleke. Tokom sunčanih dana, a posebno leti, provetravanje mora biti pojačano. U plastičnim tunelima se početkom leta skida folija i ponovo stavlja na noseću konstrukciju početkom septembra. Redovnim provetravanjem održava se niža vlažnost vazduha (oko 70 odsto), što pogoduje ovom povrću.
Berba paprike obavlja se svakih četiri do sedam dana. Berba ljutih u tipu duge šipke počinje približno 40 dana od sadnje, dok babura približno 50 dana od sadnje. Plodovi su pogodni za berbu kada dostignu oblik, krupnoću i masu karakterističnu za sortu, kao i odgovarajuću čvrstinu mesa ploda. Beru se zreli plodovi sa drškama i pakuju u kartonsku ambalažu, kako bi se izbegla oštećenja i smanjilo kalo.
Prinos je od 100 do 200 t/ha. Čuvanje je do 20 dana, na temperaturi od 0 do 50°C i vlazi vazduha 95 do 98%. Plodovi ne smeju biti oštećeni.
Tagovi
Autor