Kupusna stenica veličine je do jednog centimetra sa više crnih pega na površini tela. Jaja sivkaste boje odlaže na naličju lista u dva ili više redova.
Čim se posade kupusnjače možete računati da će se u vrlo kratkom roku pojaviti i štetočine među kojima je najčešća, a i najopasnija, kupusna stenica, Eurydema ventrale. Ova štetočina pojavljuje se svake godine i može u potpunosti da uništi mlade biljke.
Stenica napada sve kupusnjače, od kupusa, kelja, brokolija i drugih. Naročito su opasne ako se od početka ne vodi računa o zaštiti biljaka.
Šteta se ogleda u tome što stenica sisa listove, zbog čega dolazi do prekida kolanja sokova unutar biljke i pojave belih tačaka po celoj površini lista, koje mogu biti pojedinačne ili spojene u veće, naročito ako je napad jak. Poštede samo centralne žile i stabljiku biljke koja gubi na kvalitetu jer dolazi do razgradnje hlorofila, i u tom slučaju mnogo je teže prodati na tržištu.
Kupusna stenica veličine je do jednog centimetra sa više crnih pega na površini tela. Jaja sivkaste boje odlaže na naličju lista u dva ili više redova. Štetu čine odrasli insekti.
Kupusnjače su među biljkama koje se najviše tretiraju hemijskim sredstvima. Stenice se inače teško suzbijaju jer su otporne na većinu preparata i brzo stiču otpornost na iste. Ukoliko želite da ih se, u velikoj meri, rešite pomoću insekticida, mogu da se koriste sredstva na bazi indoksakarba, lambda i gama cihalotrina, emamektin benzoata i slično.
Od sredstava koja su dozvoljena u organskoj poljoprivredi koriste se preparati na bazi azadiraktina (nim ulje), Bacillus thuringiensisa i spinosada.
Postoji još jedno sredstvo koje je dozvoljeno u organskoj zaštiti, u kojem je aktivna materija oksimatrin, dobijena iz lekovite biljke Sophora flavescens. Preparat se pokazao kao dobar i u suzbijanju kruškine buve.
Prošle godine proizvođači povrća, i na otvorenom polju i u plastenicima, muku su mučili ne samo sa štetama od kupusne stenice, već i od svih ostalih štetnih stenica i upravo se ovaj preparat pokazao kao odličan u njihovom suzbijanju.
Što se tiče ostalih mera suzbijanja, pojedini proizvođači uspeli su da se reše svih stenica, pa i kupusne, kombinacijom čili paprike i ljute mlevene paprike sa devet postotnim alkoholnim sirćetom i belim lukom.
Sam beli luk ili samo sirće nije dalo zadovoljavajuće rezultate. Rezultati se mogu postići i dodavanjem kaolinske gline koja guši stenicu, a naročito je dobra kombinacija gline, sirćeta i čili paprike.
Naravno, vodite računa o tome da se ne zapuše dizne na prskalici, a što se doza tiče, one i nisu toliko važne ako se rastvore u barem pet litara vode. Kombinacija bi trebala imati jak miris koji će ne samo uništiti već i oterati štetočine na barem nekoliko dana. U slučaju čestih kiša potrebno je odraditi više tretmana.
Tagovi
Autor