Zbog preklapanja generacija, ako se stenice masovno pojave u maju, može se računati na štete tokom cele sezone, naročito u junu, julu i avgustu
U usevima kupusa i ostalih kupusnjača namenjenih za letnju proizvodnju primećeno je povećano prisustvo kupusne stenice (Eurydema ventrale Koll.), kao i oštećenja usled ishrane ove štetočine. Suvo i toplo vreme odgovara njenim masovnim pojavama, a štete nanose odrasli insekti i larve sisanjem sokova iz svih nadzemnih delova biljaka.
Imaga imaju spljošteno ovalno telo, dugo 9 - 10 mm, narandžaste do tamnocrvene boje, sa crnim mrljama. Imaju veliko rilo na trbušnoj strani kojim sišu sokove. Izlučuju smrdljivu tečnost, pa se mogu pomešati sa smrdibubama.
Larve su slične odraslima, ali su manje i svetlije obojene (žute ili narandžaste, sa crnim mrljama). Jaja su buretasta, sivkastocrna, sa belom prugom po sredini. Položena su na list, najčešće u dva reda po šest komada.
Ovaj insekt ima dve generacije godišnje, prezimljava kao imago, ispod biljnih ostataka ili plitko u zemlji. Imago se javlja već sredinom marta i hrani se, sišući sokove iz raznih korovskih krstašica, na koje i polaže jaja (ukupno 70 - 140) posle parenja.
Kada počne rasađivanje gajenih kupusnjača na stalno mesto, seli se na njih. Štete, na isti način, nanose i larve, čije razviće traje oko dva meseca. Zbog preklapanja generacija, ako se stenice masovno pojave u maju, može se računati na štete tokom cele sezone, naročito u junu, julu i avgustu.
Na mestima uboda, list počinje da gubi zelenu boju, a bledilo se zrakasto širi. Za vreme toplih i sušnih leta, pri jakom napadu, dolazi do sušenja celokupne lisne površine, naročito ako je napadnut rasad ili tek rasađene biljke. Kupus u fazi glavica je manje osetljiv.
Značajne štete, više kvalitativne prirode, stenice mogu prouzrokovati ishranom na glavicama karfiola, jer oštećeni delovi zaostaju u porastu i dobijaju crveno-ljubičastu boju.
Kod semenskih useva, osim lišća, stradaju i cvetni pupoljci, cvetovi i mlade ljuske, odnosno seme u njima. Javljaju se još dve vrste kupusnih stenica (Eurydema oleracea i E. ornatum) koje imaju istu biologiju i način oštećivanja.
Od agrotehničkih mera važna je dobra obezbeđenost biljaka vodom i hranivima, kao i uništavanje korovskih krstašica. U manjim baštama mogu se sakupljati odrasle stenice i njihova jaja i mehanički uništavati, kao i krompirova zlatica. Kod rasada se preporučuje primena insekticida čim se zapaze prve stenice, odnosno, pred zatvaranje glavica, ako je pojava masovna. Na većim površinama hemijsko suzbijanje se može izvoditi dozvoljenim preparatima.
Kod nas nema registrovanih insekticida za suzbijanje kupusne stenice, ali insekticidi na bazi aktivne materije cipermetrin (0,03 %) i hlorantraniliprol (0,01 - 0,02 %), u praksi su dali dobre rezultate u suzbijanju ove štetočine, a ujedno deluju i na druge štetočine kupusa.
Kako smo pisali, može pomoći kombinacija čili paprike i ljute mlevene paprike sa devet postotnim alkoholnim sirćetom i belim lukom. Rezultati se mogu postići i dodavanjem kaolinske gline koja guši stenicu, a naročito je dobra kombinacija gline, sirćeta i čili paprike.
Tagovi
Autor