Marin Gorjanac ima 22 godine. Uzgaja papriku, ima zasad maline, a uskoro će da posadi i sadnice paulovnije.
Marin Gorjanac iz Bačkog Brega, sela kraj Sombora, mladi je poljoprivrednik, koji se u nedostatku zemlje odlučio za povrtarsku proizvodnju - i to u plastenicima. Iako o tome nije imamo nikakvih znanja i iskustva hrabro se upustio u taj posao.
"Moja porodica bavila se stočarskom proizvodnjom, a posle očeve smrti ja sam odlučio da ostanem u poljoprivredi, ali umesto stočarstva okrenuo sam se povrtarstvu. Presudilo je to što ipak nemamo previše zemlje, a da bi se živelo od klasičnog ratarstva, danas treba zavidna površina oranica. Tako sam krenuo sa povrtarstvom i to proizvodnjom u plastenicima", priča ovaj 22-dvogodišnji mladić iz Bačkog Brega.
Marin je pomoć imao od svog dede Joze, koji mu je za početak posla ustupio okućnicu, gde je Marin podigao i prve plastenike. Krenuo je skromno sa dva plastenika, a sve što je zaradio ulagao je u proširenje proizvodnje. Trenutno ima sedam plastenika, a u planu mu je da ih bude duplo više.
Prošle godine na otvorenom i u plastenicima Marin je imao paprika ajvarku i maline. Kaže, zbog specifičnih vremeskih uslova borio se sa truleži, sušenjem i pucanjme plodova, ali kada je podvukao crtu ipak je zadovoljan prošlom godinom:
"Rod paprika bio je dobar i prosečna cena po kojoj sam prodao papriku je bila 60 dinara po kilogramu. Papriku sam prodavao na pijacama u okolnim selima".
I ovaj mladi povrtar prihvatio je novi trend na bačkim njivama, a to je sadnja maline. Marinova poslovna logika bila je da zasadi više sorti, kako bi što duže imao rod, pa je tako zasadio - vilamet, polku i heritiž.
"Vilamet prvi dolazi, na otvorenom oko 15. juna, a u plasteniku već krajem maja. Posle vilameta dolazi polana na otvorenom i na kraju heritidž. Prošle godine maline su bile na otvorenom, a po aru je rod bio 75 kilograma. Najveći deo proizvodnje prodavao sam na pijacama, a cena je u proseku bila 200 dinara po kilogramu", kaže Marin.
Rod lošijeg kvaliteta završio je u domaćem džemu, a uspeo je da proda i oko 500 kilograma zamrznute maline. Kaže, imao je sreće da tu količinu proda na veliko, jer su maline otkupila dva kupca. Marin ove godine planira da maline zasadi i u plastenicima čime će, kako kaže, postići da mu rod stigne dve nedelje ranije od proizvodnje na otvorenom, što znači i veću cenu.
Ovosezonski poslovi u Marinovim plastenicima već su počeli i u toku je setva paprika, za sopstvenu proizvodnju, ali i za tržište, jer će deo rasada izneti na pijacu.
Celokupnu proizvodnju Marin je dosada finansirao bez kreditnih sredstava, a o kreditima ne razmišlja ni u nastavku proizvodnje. Kaže, širi proizvodnju oniliko koliko ima sopstvenih sredstava.
O ovom poslu uči stalno, a kaže da najviše sluša savete stručnjaka. Prati i poljoprivredne forume i poljoprivredne emisije. Planova ima mnogo, a deo njih biće realizovan već ove godine, a to je sadnja paulovnije. I u tu Marin ništa ne improvizuje, pa su sadnice paulovnije stigle iz proverenog rasadnika iz Trstenika. Posadiće ih na zemljištu lošijeg kvaliteta koje nije isplativo za ratarsku proizvodnju. Jednu parcelu namenio je i za sadnju bagremove šume.
Svoj život ovaj mladić vezuje za svoje selo i kaže - živeti i raditi može se i ovde. Razmišlja i o tome da nekadašnje objekte za stočarsku proizvidnju pretvori i pekaru. Računica je jednostavna - Bački Breg ima 400 kuća, a u selu nema pekare. Da svaka kuća kupi samo jedan hleb, to je 400 vekni dnevno. Uz kifle i burek pekara bi mogla da opstane, zaposli nekoliko radnika. Izračunao je Marin i koliko bi u sve to trebalo uložiti. Ozbiljna je to cifra, pa će ta Marinova ideja još pričekati.
Тekst i foto: Zlata Vasiljević
Povezana biljna vrsta
Engleski naziv: Paulownia, Princess tree, Empress tree | Latinski naziv: Paulownia tomentosa
Paulovnija je drvenasta biljka koja je dobila ime po Ani Pavlovni, ćerki ruskog cara Pavla I. Radi se o drvenastoj biljci iz porodice Scrophulariaceae. Sve biljke iz porodice vrlo... Više [+]Tagovi