Pretraživanje tekstova
Suzbijanje je otežano u već zasnovanim kulturama, pa je bitno pre sadnje povrtarskih kultura primeniti neki registrovani zemljišni insekticid, a jednako je važna i kvalitetna predsetvena priprema zemljišta.
Rovac (Gryllotalpa gryllotalpa) je štetočina, koja je izuzetni raširena u našoj zemlji. Odgovaraju mu laka i rastresita zemljišta, a posebno površine koje su bogate humusom i polja koja se navodnjavaju. Larve i odrasli insekti su oni koji prave štetu.
Suzbijanje je otežano u već zasnovanim kulturama, pa je bitno pre sadnje povrtarskih kultura primeniti neki registrovani zemljišni insekticid, a jednako je važna i kvalitetna predsetvena priprema zemljišta, stoji na sajtu Prognozno-izveštajne službe zaštite bilja.
Ove mere podrazumevaju da se koriste lovne posude. Potrebno je postaviti uske daske u obliku zvezde. Na mestima gde se ukrštaju, ukopa se u zemlju lovna posuda sa glatkim zidovima. Rovci u nju upadaju tokom noći.
Drugi način je praćenje kanala koje prave rovci, da bi se došlo do njihovog gnezda. Može se sipati voda, a zatim malo ulja, pri čemu rovac može da izađe na površinu, kako biste ga uhvatili.
Ekološke načine za suzbijanje rovca potražite ovde!
Ukoliko se opredelite za hemijsku zaštitu, možete da koristite granulirane insekticide: Galition G-5 u količini 40kg/ha i Force 0.5G u količini 12-15 kg/ha. Granule ravnomerno rasturite po površini zemlje, a zatim unesite u supstrat do dubine od 10 cm. Koristan je i mamac Mesurol 50 g /100 m2, koji može da se primeni rasipanjem ili oblikovanjem gomilica tokom večeri.
Foto: mr Gordana Jovanović
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Rovac Insekticid Granul Mamac Lovne posude Zaštita povrća
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Pasulj se na čačanskim pijacama ovih dana prodaje više nego inače, jer je u vreme posta on jedna od glavnih namirnica na svakoj trpezi. Trgovci kažu da ovo mahunasto povrće na tezge i u rafove stiže iz uvoza i da je na tek ponekoj tezgi mog... Više [+]
Pasulj se na čačanskim pijacama ovih dana prodaje više nego inače, jer je u vreme posta on jedna od glavnih namirnica na svakoj trpezi. Trgovci kažu da ovo mahunasto povrće na tezge i u rafove stiže iz uvoza i da je na tek ponekoj tezgi moguće naći pasulj iz domaćih zasada. Odavno tetovac nije iz Tetova, ni gradištanac iz Gradišta. Gotovo sve vrste pasulja koje danas imate na pijacama stižu iz Kirgistana. Cene tih uvoznih vrsta se kreću od 300 do 450 din/kg. Tek ponegde se mogu naći domaće sorte biser, vidovac i šareni pasulj šarenac od domaćih proizvođača, od kojih je najbolje kupovati po preporuci – kažu trgovci. Na Zelenoj pijaci u Čačku kilogram ovih domaćih sorti pasulja košta 700 dinara. #cenapasulja