Pretraživanje tekstova
Tokom protekle godine u Srbiju je uvezeno 196.440 tona povrća u vrednosti od 185,77 miliona evra, dok je za prvih osam meseci ove godine uvezeno 145.606 tona, u vrednosti od 141,04 miliona evra.
Krompir i paradajz prednjače kada je reč o količinama uvezenog povrća u ovoj i prošloj godini, prenosi N1. Od početka prošle godine, do kraja avgusta ove godine, u Srbiju je uvezeno krompira u količini od ukupno 78.153 tone, ukupne vrednosti 30,13 miliona evra. Količina uvezenog paradajza je manja, ali je iznos novca plaćen za njega - više nego dvostruko veći.
Tokom protekle godine u Srbiju je uvezeno 196.440 tona povrća u vrednosti od 185,77 miliona evra, dok je za prvih osam meseci ove godine uvezeno 145.606 tona, u vrednosti od 141,04 miliona evra, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku dostavljeni portalu N1.
Krompir, paradajz, crni luk, paprika, krastavac, pasulj i boranija - nalaze se u vrhu prošlogodišnje i ovogodišnje liste najviše uvezenog povrća, kada je reč o količini (težini u tonama).
Prošle godine smo količinski najviše uvezli krompira, 48.313 tona u vrednosti od 18 miliona evra. U količini od 35.021 tone uvezli smo paradajz koji smo platili više nego dvostruko u odnosu na krompir - 41,5 miliona evra. Treći na listi uvezenog povrća po količini, odnosno težini je - crni luk. Za 15.718 tona dali smo devet miliona evra.
Pasulj i boranija su četvrti na listi, u količini od 13.695 tona, u vrednosti od 19,2 miliona evra.
Petu poziciju drži slatka paprika - za 12.287 tona dali smo 16,9 miliona evra.
Kada posmatramo uvoz povrća od početka ove godine, pa do kraja avgusta, najviše smo uvezli paradajza - 32.761 tonu u vrednosti od 34,77 miliona evra, pokazuju podaci RZS, a prenosi N1.
Sledi krompir - 29.840 tona u vrednosti od gotovo 12 miliona evra, potom 11.257 tona krastavaca u vrednosti većoj od 10,3 miliona evra. Na četvrtom mestu je crni luk - 10.560 uvezenih tona koje smo platili četiri miliona evra. Pasulj i boranija su na petom mestu - za prvih osam meseci ove godine uvezli smo 8.904 tone, u vrednosti od 12,6 miliona evra.
Izvori
Tagovi
Uvoz povrća Uvoz krompira Uvoz paradajza Uvoz pasulja Uvoz boranije Vrednost uvoza RZS
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Proizvodnja krompira poslednjih godina sve je skuplja u našoj zemlji, prvenstveno zbog sadnog materijala koji se uvozi iz Holandije, a koji čini čak 60% ukupnih troškova proizvodnje te ratarske kulture. Stručnjaci sa NS Poljoprivrednog faku... Više [+]
Proizvodnja krompira poslednjih godina sve je skuplja u našoj zemlji, prvenstveno zbog sadnog materijala koji se uvozi iz Holandije, a koji čini čak 60% ukupnih troškova proizvodnje te ratarske kulture. Stručnjaci sa NS Poljoprivrednog fakulteta ističu, da još imamo dovoljno krompira za domaće potrebe, ali da je zabeležen uvoz iz Rusije, Belorusije, Francuske i Nemačke. Kako ističu stručnjaci, nije slučajno što se krompir uvozi iz Rusije i Belorusije jer je proizvodnja mnogo jeftinija pre svega zbog nižih cena goriva, đubriva i domaćeg sadnog materijala. Stručnjaci savetuju malim proizvođačima da proizvode rani ili mladi krompir koji ne zahteva velike površine kao ni skladišne kapacitete. #proizvodnjakrompira