Pretraživanje tekstova
Džinovski puževi su na Floridi prvi put primećeni 2011. godine i od tada se čine veliki napori za njihovo suzbijanje, a hrane se - svačim!
Poreklom iz istočne Afrike, poznati pod svojim latinskim nazivom Achatina Fulica, džinovski puževi su postali pošast za američke useve. Dugi i do 20 centimetara, osim po napadima useva, ove štetočine su spazili i kako nagrizaju temelje kuća.
Grubo govoreći, ti puževi jedu sve na šta naiđu - obrstiće povrće, pojesti voće, lišće, stabljike i korenje. Na Floridi ih trenutno smatraju glavnom i najopasnijom štetočinom. Poznato je da ponekad, iz još neutvrđenih razloga, jedu kamenje i pesak. Poješće i kosti, a u nekim slučajevima i druge primerke svoje vrste.
Budući da je reč o hermafroditu kome ne treba partner, brzo i često se razmnožava u svojih devet godina, što mu je prosečni životni vek.
Ono što naročito zabrinjava je činjenica da ovaj puž može da bude prenosilac bolesti od kojih i čovek može da se razboli. Neke, pri tom nisu toliko beznačajne, poput meningitisa.
Ovi džinovski puževi su na Floridi prvi put primećeni 2011. godine i od tada se ulažu veliki napori za njihovo suzbijanje.
Ipak, stručnjaci naglašavaju da su u njihovom suzbijanju postigli pomak. U poslednjih nekoliko godina uspeli su da unište 150.000 primeraka te invazivne vrste, a indikacije pokazuju stalan pad populacije. "Program iskorenjavanja je veoma efikasan i pokazuje činjenicu da je broj prikupljenih puževa nedeljno pao sa nekoliko hiljada u jednom trenutku na jednocifren broj" - javljaju američki naučnici.
Koliko je situacija kritična, govori u prilog i činjenica da za pronalaženje ovih puževa koriste i pse tragače. Puževe naročito privlače područja s bujnim zelenilom, kojih na Floridi ima beskonačno mnogo.
Foto: modernfarmer.com/billy1125
Tagovi
Štete od puževa Invazivna vrsta Divovski puževi Florida Hermafrodit
Autorka
Više [+]
Marina je urednica u Agroklubu, specijalizovana za agrobaze. Diplomirani je magistar agronomije.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!