Pretraživanje tekstova
Zatvoren plastenik i visoka vlaga - idealni uslovi za razvoj bolesti koje uništavaju paradajz!
U plasteničkoj proizvodnji paradajza, nema prostora za improvizaciju kad su u pitanju bolesti. Često nije priroda ta koja pravi problem, već propust samog proizvođača.
U ovom periodu godine kada temperaturne vrednosti rastu, a vlaga u zaštićenom prostoru često oscilira, dve bolesti su najopasnije: plamenjača (Phytophthora infestans) i pepelnica (Oidium lycopersicum). Njihova pojava može u kratkom roku uništiti usev, naročito ako se mere zaštite ne sprovedu preventivno i pravovremeno.
Plamenjača (naslovna fotografija) se najčešće javlja na donjim listovima u vidu vodenastih, žućkastih do tamnosmeđih pega, koje brzo zahvataju ceo list, a potom i stabljiku i plodove. Uslovi za pojavu su visoka vlaga i temperature iznad 15°C.
Pepelnica se manifestuje kao sivo-bela prevlaka na naličju lista, najčešće u toplijim i suvljim uslovima, uz slabiju ventilaciju. Biljke gube funkcionalno lišće, slabije nalivaju plodove i kasne u zrenju.
U zatvorenom prostoru, poput plastenika, plamenjača se ne pojavljuje lako ako se poštuju osnovna pravila mikroklime. U većini slučajeva, njena pojava je direktna posledica naše greške.
Najčešće greške su:
Zatvaranje plastenika u večernjim satima pri noćnim temperaturama iznad 20°C – čime se stvara "staklenički efekat" sa visokom vlažnošću i temperaturom tokom cele noći.
Ako su noćne temperature iznad 20°C, plastenik se ne bi trebao zatvarati uopšte. Time se omogućava prirodna razmena vazduha, sprečava kondenzacija i značajno se smanjuje rizik od pojave bolesti. Ventilacija mora biti svakodnevna, bez izuzetka – to je osnova preventivne zaštite.
U ovom trenutku, biljke su u fazi formiranja plodova, što je kritična faza za infekcije.
Preporučene aktivne materije protiv plamenjače su: metalaksil + natrijum bikarbonat, etalaksil + bakar-oksihlorid, propamokarb hidrohlorid + fluopikolid, cimoksanil, azoksitrobin.
Protiv pepelnice:
Važno je rotirati aktivne materije kako ne bi došlo do stvaranja rezistentnosti patogena.
Prskanja obavljati rano ujutro ili predveče, kada su temperature niže. Izbegavati tretmane pred kišu, čak i u plasteniku, jer povećana vlažnost posle kiše ubrzava infekcije. Uvek koristiti aditive za bolje prijanjanje i produženje delovanja preparata.
Ventilacija, otvoren plastenik i pravovremena zaštita – to je recept za zdrav usev. Oni koji se ovih principa drže, retko vide plamenjaču – a često broje kvalitetan i zdrav rod.
Tagovi
Plamenjača Pepelnica Plastenik Proizvodnja paradajza Bolesti
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
pre 3 dana
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija