Pretraživanje tekstova
U naše trgovine stiže povrće sa svih kontinenata, ali Srbija najviše uvozi iz komšiluka. Odatle u Srbiju stiže polovina uvezenog paradajza. Izvoz je bio vredan 39,3 miliona dolara, a uvoz 62,1 milion.
Sve više povrća u Srbiju stiže iz inostranstva. Količine zeleniša koje Srbija uveze iz godine u godinu sve su veće i nadmašuju isporuke koje se šalju u svet.
U Srbiju stiže povrće sa svih kontinenata, ali najviše iz komšiluka. Više od 60 odsto uvezenih krastavaca dolazi iz Albanije. Odatle stiže i paradajz.
Srbija najviše prodaje šargarepu, crni luk, papriku i krastavac, i to čini nekih 70 odsto izvoza, dok uvozi paradajz, krompir, pasulj, kupus i kelerabu - što predstavlja 63 odsto.
Prosečan uvoz svežeg povrća u našoj zemlji je kako prenose Večernje novosti 103.900 tona i godišnja stopa rasta mu je oko četiri odsto.
Prema rečima Branislava Gulana, agroekonomskog analitičara, povrće se u Srbiji proizvodi na 75.000 hektara, a prosečno se godišnje izveze 87.400 tona, u vrednosti od 39,3 miliona dolara. Vrednost uvoza svežeg povrća u proseku iznosi 62,1 milion dolara.
Istraživanja pokazuju da je godišnji uvoz veći od izvoza za 16.473 tone. Zbog toga je, u ovoj oblasti, negativan bilans spoljnotrgovinske razmene u vrednosti od 22,8 miliona dolara.
Gulan kaže da se povećanje izvoza može postići većom domaćom proizvodnjom povrća, udruživanjem proizvođača u asocijacije, većom podrškom državnih institucija i intenzivnijim marketingom. Kako je dalje pojasnio za Večernje novosti u organskoj proizvodnji nalazi se samo 200 hektara povrća.
Srbija godišnje izveze 13.435 tona krastavaca i kornišona, dok istovremeno uveze oko 7.334 tone. Najveći uvoz, čak 61 odsto je iz Albanije. Iz ove zemlje najviše uvozimo i paradajz. I to čak 51 odsto od ukupnih količina.
Paradajza Srbija prosečno godišnje izveze 9.858 tona, a uveze čak 27.542 tone, što košta oko 18 miliona dolara.
Slična situacija je i sa krompirom. I ovde se beleži negativan bilans razmene u vrednosti od 1,9 miliona dolara. Prema rečima Gulana Srbija godišnje izveze 6.636 tona krompira, a uveze 15.625 tona ovog povrća. U 2018. godini uvoz je bio veći čak za 24.000 tone.
Gulan kaže i da su prosečne subvencije u Srbiji 34 evra po hektaru, a u EU su veće od 500 evra. Upravo zbog toga kako dalje objašnjava Gulan Srbija nije konkurentna. Podsticaji za organsku proizvodnju u oko 57 evra po hektaru, a u Hrvatskoj je to 480 evra. Srbija treba da poveća obradive površine, da intenzivira proizvodnju u staklenicima i plastenicima i da budu bolji podsticaji države.
Najveći prosečan izvoz Srbija ima u šargarepi i to je 18.240 tona godišnje i to čini 20,9 odsto ukupnog izvoza svežeg povrća. Pozitivan bilans ima i crni luk. Prosečan izvoz iznosi 16.068 tona, u vrednosti od 3,8 miliona dolara. Crnog luka Srbija godišnje uveze 1.735 tona.
Paprike izvezemo godišnje oko 13.700 tona, a uvezemo oko 8.554 tone. Prosečno, kupusa i kelerabe Srbija godišnje izveze 5.330 tona, u vrednosti od 1,7 miliona dolara, a uvezemo čak 8.924 tone, što platimo 2,5 miliona dolara.
Izvori
Tagovi
Uvoz povrća Izvoz povrća Uvoz paradajza Izvoz paradajza Proizvodnja povrća Branislav Gulan
Autorka
Više [+]
Slađana je diplomirani profesor srpske književnosti i jezika s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je Agrokluba.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.
Dusan Gajic
pre 6 godina
Zato ja ne mogu da prodam svoj krastavac. Ali bitno da je gumeno-plastični krastavac iz nama drage Albanije puna pijaca. Hvala Vam.