Kako tvrde proizvođači, ali i stručnjaci, zbog vremenskih prilika prinosi će biti smanjeni, a cene visoke. Kupus je već na pijacama, ali ćemo videti kolika će biti ponuda i cena tokom narednog perioda
Umanjen prinos i slabiji kvalitet povrća koje ovih dana kupujemo na pijacama uglavnom su posledica vremenskih prilika koje su obeležile leto za nama. U uslovima ekstremne suše, povrtari su dali sve od sebe kako bi spasili useve, počev od nege biljaka do navodnjavanja, što je povećalo troškove proizvodnje. Zato ne treba očekivati da ćemo imati jeftinu zimnicu.
Najvredniji i najuporniji povrtari koji su postigli dobar rod započeli su sečenje kupusa na svojim njivama, pa su prve količine već u prodaji. Cena je kupcima u odnosu na prethodne godine visoka. Ipak, ako se uzme u obzir da je sve poskupelo i da su povrtari danonoćno bili na svojim njivama, da su više zalivali uz veću potrošnju goriva, da su ulagali u repromaterijal, nije iznenađenje što je kupus poskupeo.
Tijana Božanić iz Bačkog Brestovca, agronom i profesor po struci, od 2009. godine proizvodi kupus. Ova godina, kako tvrdi, veoma je teška. Bila su velika ulaganja, ali i veliki posao, kupus su zalivali čak 30 puta.
"Vrane su vadile mlade biljke i bušile creva za navodnjavanje, pa smo oko 200 sati proveli na njivi lepeći te rupe. Stotinu vrana u jednom trenutku zna da sleti na parcelu. Veštački soko je bio na njivi, ali vreme je bilo mirno, bez vetra, pa nije dalo efekta", kaže naša sagovornica.
Napominje da su ulaganja bila velika: na površini od nešto više od pola jutra oko 200.000 hiljada dinara, a uključujući njihov rad, više od 300.000 dinara.
Božanići na veliko prodaju kupus po ceni od 70 dinara po kilogramu. Kažu da je kvalitet odličan, veličina glavica je ujednačena, od 2 do 2,5 kg, idealne za kiseljenje. Zbog suše nije bilo potrebe za čestim hemijskim tretmanima, ali se u svakom slučaju poštuju mere zaštite i vreme karence. Očekuju prinos od 15 do 20 tona.
Kako kaže naša sagovornica, prosečna kupovina je oko 30 kilograma što košta 2.100 dinara. Nema potrebe da prodaje nakupcima ili ide na pijacu, jer ima stalne kupce koji godinama znaju za kvalitet i dođu u njeno dvorište.
Da je godina teška za proizvođače kupusa potvrđuje nam stručnjak iz novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo dr Janko Červenski. On napominje da mladim biljkama nikako nisu odgovarale visoke temperature. Kako pojašnjava, kupus na 30 stepeni usporava rast i razvoj, na 35 stepeni taj proces se zaustavlja i nema te agrotehničke mere koja može pomoći. Odgovaraju mu niže temperature, a kako kaže, naši povrtari znaju da proizvode, ali im klimatski uslovi ovog leta to nisu omogućili.
"Zbog vremenskih prilika prinosi će biti smanjeni, a cene povećene, čak i do 150 dinara. Prodaja je već krenula, ali ćemo videti kolika će biti ponuda u narednom periodu kad se kupus intenzivnije kupuje", rekao je Červenski, naglašavajući da jedino cena od 100 do 150 dinara može doneti profit, ali ukoliko se sve odjednom proda, što je teško.
Nakupci uglavnom nude mnogo nižu cenu, a na pijacama se ne može prodati u kratkom vemenskom periodu sav rod.
Proizvođač Nemanja Radivojević iz Sremske Mitrovice ove godine ima jedan hektar kupusa i kako nam je objasnio, uspeo je po nesnosnim vrućinama da izvuče dobar prinos.
"Nadam se da ću imati oko 40 tona po hektaru, zato su ulaganja bila velika, naročito kada je u pitanju zalivanje. Možda se cena mnogima čini visoka, ali je korektna i formira se naspram troškova i potražnje", tvrdi Radivojević.
Tasići uzgajaju prastaru sortu belog i roze kupusa - odličan za kiseljenje
Kako dodaje, kada je proizvodna godina dobra i prinos veliki, cena je niska. Ove godine je obrnuto.
"Prethodne tri godine samo smo pokrivali troškove, a sad je cena dobra i proizvodnja će nam se isplatiti."
Ipak, većina ne može da zamisli zimu bez kiselog kupusa, a nije ni čudo kada se od njega pripremaju različiti specijaliteti koji su neizostavni na našim trpezama. Potrošaći kažu da će se bez obzira na cenu, naći u kacama. Možda manje nego prethodnih godina, ali će se kuvati i sarma i podvarak.
Cena u supermarketima ovih dana je od 100 do 110 dinara za kilogram, ali se mnogi nadaju da će ga u narednom periodu kupiti nešto povoljnije. Sa druge strane, mnogi proizvođači kažu da su ljudi naučili da ga kupuju za male pare. Poručuju: ko misli da je kupus skup i da se proizvodnja isplati, neka slobodno pokuša da ga sadi, bar u svojoj bašti.
Tagovi
Autorka