Domaće sorte krompira jelica, dragačevka i univerzal gotovo da su iščezle sa njiva proizvođača tog povrća u Srbiji. Deklarisano seme se uglavnom uvozi iz Holandije, jer u našoj zemlji nemamo kvalitetnu proizvodnju, tvrde poljoprivrednici.
Na uvoz elitnog, kao i semena krompira drugog kvaliteta Srbija svake godine potroši oko tri miliona evra. Razlog je taj što u našoj zemlji ne postoji ustanova koja se bavi takvom proizvodnjom. Kako prenose Novosti, zbog uvoza semena, domaće sorte krompira jelica, dragačevka i univerzal, nestale su sa njiva domaćih proizvođača, pa tako danas svaka priča u prodavnicama ili na pijacama o ivanjičkom ili dragačevskom krompiru gubi smisao.
Ipak, zahvaljujući Institutu za biološka istraživanja iz Beograda, genotipovi tih domaćih sorti, stvorenih u Centru za krompir u Guči su sačuvani u laboratorijama, a zbog prepoznatljivog kvaliteta, u svojim kolekcijama čuvaju ih i druge slične ustanove širom Evrope. Takođe, postoje ideje da se proizvodnja semena u Guči obnovi, ali je problem to što je račun Centra za krompir već godinama blokiran zbog dugovanja od 90 miliona dinara. Kako ističu bivši radnici Centra, bez pomoći države, neće biti ni proizvodnje. U međuvremenu je centar preimenovan u Inovacioni centar i dobio je potpuno novi profil javno-privatnog partnerstva između države Srbije i jedne privatne firme.
Bivši direktor Centra Milić Domanović naglašava da se pravni status mora rešiti, jer je imovina firme državna, a dugovi se gomilaju. Osim dugova koje ima, Centar ima i svoja potraživanja od oko 20 miliona dinara, a njih ne može da naplati od jedne firme iz Beograda. Domanović objašnjava da je sunovrat nastao kada je radnicima tog centra zabranjeno da rade na parcelama na Goliji, koje su proglašene za prirodno dobro. On napominje da im za to nam nije data nikakva naknada, te da su pokušali da promene lokaciju i odu na Pešter gde su uslovi za uzgoj krompira bili ekstremniji. Domanović kaže da je Centar ranije nuđen i Agronomskom fakultetu u Čačku bez ikakvih obaveza, ali ta ponuda nije prihvaćena. On smatra da je tu napravljena greške, jer bi u centru studenti mogli da dolaze na praksu i da parcele koriste kao ogledno dobro.
Proizvođač krompira iz Ivanjice Milan Jelić ističe da već godinama uvozi seme iz Holandije i dodaje da je zadovoljan ostvarenim prinosima. Kako tvrdi, seme ne kupuje od domaćih proizvođača, jer je sumnjivog kvaliteta. Za svoju njivu Jelić uzima isključivo deklarisano seme. On naglašava da bi rado kupovao i domaće seme, ali kontrolisano i da mu je, naravno, ista cena.
Ozbiljni uzgajivači krompira iz Dragačeva i Ivanjice kažu da su veliki skeptici kada je reč o starim srpskim sortama, zato što su odavno prevaziđene. Oni zaključuju da u svetu postoji oko 1.000 sorti i da se one obnavljaju na svake dve do tri godine, u zavisnosti od diktata tržišta.
Povezana biljna vrsta
Izvori
Tagovi
Autor