Plodovi sadrže dosta vode i zbog toga usev treba obilno zalivati. Zašto izbegavati listove, a koliko im treba zavisno od faze rasta?
Plod krastavca sadrži veliku količinu vode, čak preko 96 odsto. To nam govori da je ova kultura njen veliki potrošač. Najbolje im odgovara zalivanje u večernjim časovima.
Obratite pažnju na temperaturu vode, jer ne vole kada je hladna. Izbegavajte polivanje samih biljka, jer može doći do opekotine listova čime stvaramo glavni preduslov, vlažne listove, za razvoj mnogih oboljenja, prvenstveno plamenjače.
Biljke krastavca vole vlagu i treba ih obilno zalivati. Tako ćete obezbediti zalihe vlage u zemljištu i podstaći razvoj jačeg korenovog sistema. U potrazi za vlagom koren će rasti i osvajati veću površinu i ići u dubinu. Izbegavajte često zalivanje manjim količinama. Broj zalivnih termina zavisi od sorte, temperaturnih uslova, karakteristika zemljišta i razvojne faze. Optimalna vlažnost zemljišta pre formiranja plodova je između 75 do 80 odsto, a tokom formiranja plodova i plodonošenja se povećava između 85 i 90 odsto vodnog kapaciteta. Ove opšte vrednosti je potrebno uskladiti sa stanjem na terenu.
Prstom ruke možete približno da odredite kada je potrebno ponoviti zalivanje. Ako zabodemo prst u zemlju i suvo je do prvog zgloba potrebno je da delujete. U slučaju da se bavite profesionalnim uzgojem krastavaca kupite dobar merač vlage i olakšajte sebi posao.
Nedostatak vlage će dovesti do zaostajanja u rastu i razvoju, odbacivanja cvetova, mladih plodova, a formirani će biti deformisani i gorki.
Bolesti krastavca: Visoka vlažnost donosi plamenjaču, pepelnicu, truleži - kako ih suzbiti?
Ne treba ni preterivati s količinom vode. U tom slučaju koren počinje da truli, lišće žuti i vene.
Posle sadnje rasada obezbedite dovoljno vlage, a količinu povećajte kada biljke procvetaju. U periodu suše i visokih temperatura nedeljno je potrebno češće i obilnije zalivati. U toku dana za mlade biljke je potrebno oko 2,5 cm vode, a posle cvetanja i do pet centimetara. Pre plodonošenja potrošnja vode je 4,5 do 5 l/m², a u vreme formiranja plodova količina se penje i do 11 l/m².
Upotrebom sistema za zalivanje kap po kap obezbeđujemo kontinuiranu snabdevenost, razvoj biljaka je mnogo brži i ujednačen, a prvi plodovi se pojavljuju pre. Moguće je podesti količinu i dodati tečno đubrivo.
Tagovi
Autorka