Znakovi nedostatka hraniva na biljkama paradajza javljaju se kao žutilo - hloroza.
Foto: Pixabay/pixel2013
17.820
182
0
Štete u proizvodnji paradajza,osim patogenih organizama i nepovoljnih uslova uzgoja može uzrokovati i neodgovarajuća ishrana paradajza. Znakovi nedostatka hraniva na biljkama javljaju se kao žutilo - hloroza najpre na:
između žila su žute šare razmeštene preko cele površine liski i kasnije postaju braon boje;
najpre na mladom lišću.
Nedostatak bora (levo), nedostatak cinka (desno)
Preventivna mera za poremećaje u ishrani paradajza je precizno đubrenje prema opskrbljenosti zemljišta hranivima (analiza tla) i doziranje hraniva prema potrebi biljke. Kad znakovi stresa postanu vidljivi, potrebna je prihrana paradajza.
Na tržištu postoji čitava paleta vodotopivih đubriva za prihranu sistemom kapanja. Ona sadrže makro i mikro hranjiva prema potrebi kulture i prema fazi razvoja kulture. Postoje folijarna i vodotopiva kruta đubriva samo sa mikroelementima za dodavanje kod manjka nekog elementa. Sva ova đubriva su lakopristupačna i biljka ih vrlo brzo usvaja. Isto tako ishrana treba da bude izbalansirana,jer višak nekog hraniva u zemljištu dovodi do nemogućnosti usvajanja drugog hraniva.
Engleski naziv: Tomato |
Latinski naziv: Lycopersicum esculentum
Paradajz je jednogodišnja biljka iz porodice Solonaceae. Gaji se u plastenicima, staklenicima i na polju. Deli se na srednje rane i kasne. Ima dobro razvijen vretenast koren s...
Više [+]