Novinari moraju biti neustrašivi i istrajni jer je istinito informisanje temelj demokratskog društva, čulo se na konferenciji 11th Global Fact Summit koja je u Sarajevu okupila oko 500 vodećih stručnjaka, novinara i aktivista iz celog sveta.
Dezinformacije danas postaju sve prisutnije u medijskom prostoru, a u odbrani istine deluju fact-checkeri, odnosno, oni koji proveravaju informacije.
U svrhu što bolje informisanosti i otkrivanja novih alata za proveru činjenica, održana je u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, Sarajevu, svetska konferencija 11th Global Fact Summit koja je od 26. do 28. juna okupila oko 500 vodećih stručnjaka, novinara i aktivista iz celog sveta. Deo nje bila je i ekipa portala Food Facts.
Otvorila ju je Maria Resa, dobitnica Nobelove nagrade za mir i suosnivačica i direktorica istraživačke medijske platforme Rappler.
“Bez činjenica nema istine, a bez istine nema poverenja“, rekla je govoreći o značaju medija u današnjem društvu.
Poznata po svojoj borbi za slobodu medija i istinitom izveštavanju, naglasila je važnost integriteta i hrabrosti u novinarstvu, posebno u vremenu kada se dezinformacije šire neverovatnom brzinom.
“U doba kada je istina pod opsadom, naša je odgovornost kao novinara da se borimo za činjenice“, istakla je, dodajući da novinari moraju biti neustrašivi i istrajni jer je istinito informisanje temelj demokratskog društva.
Upozorava da se laži šire brže od istine i da su društvene mreže postale sistem za modifikovanje ponašanja u kojem, ako milion puta izgovorite laž, ona postaje činjenica.
Iako je zahvalila tehnološkim kompanijama Meta, TikTok i YouTube za finansiranje provere činjenica, pozvala ih je i da preduzmu nešto više kako bi zaštitile demokratiju.
Takođe je istakla važnost međunarodne saradnje u bitki koja traje trenutno, a ona je, kaže, bitka za istinu.
Dodaje da samo zajedno možemo možemo stvoriti svet u kojem nema laži.
“Ne možete više razlikovati istinu od fikcije, a to se događa i zahvaljujući generativnoj veštačkoj inteligenciji“, zaključila je, poručujući da je ova tehnologija potrebna i korisna, ali nedovoljno regulisana.
Novinarka i saradnica Međunarodnog centra za novinare (ICFJ), a ujedno i priznata “futuristkinja“ u području veštačke inteligencije, Nikita Roj, u svom izlaganju je navela da je važno ograničiti upotrebu veštačke inteligencije (AI) u novinarstvu.
“Osobe koje proveravaju činjenice trebale bi koristiti takve alate za 'jezičke zadatke' poput pisanja naslova ili prevođenja priča, a ne za 'zadatke znanja“, objašnjava.
AI, kaže, može poboljšati prihode, dostići veću publiku i ako ga koristimo odgovorno i etički, ima potencijal za pojednostavljenje radnih procesa i povećanje produktivnosti.
“Pojavom novih alata veštačke inteligencije raste i sve veća svest o njihovom potencijalu za širenje lažnih informacija, čime je potreba za tačnošću važnija nego ikad“, stoji u saopštenju Međunarodne mreže za proveru činjenica (IFCN), organizatora ovog događaja.
Osim njih, suorganizatori su i Poynter institut i redakcija iz SAD-a uz lokalnu podršku Udruženja građana i građanki "Zašto ne" iz Sarajeva i Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
U sklopu konferencije održana su brojna predavanja, zanimljive panel diskusije i korisne radionice, a kako je to izgledalo možete videti na slikama ispod teksta.
Foto prilog
Tagovi
Autorka
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/