Pretraživanje tekstova
Ove godine će u Blacu biti osušeno najviše šljive do sada.
Šljiva je bogato rodila u Blacu, pa se mnogi hvale rekordima. Međutim, zarada je prosečna - od osam do 18 dinara po kilogramu, kada je reč o svežem voću. Oni koji su uložili u sušare i pogone za preradu imaće više razloga za zadovoljstvo, jer će ove godine biti osušeno najviše šljive do sada.
Sušare, njih oko 100, već mesec dana rade neprekidno, a posao će trajati i u narednim danima. Ovo je dobro došlo i sezonski radnicima, koji mogu da zarade od 40.000 di 50.000 dinara za mesec dana. To je velika razlika u odnosu na prošlu godinu, kada se sušare nisu ni palile zbog slabog roda i visoke cene šljiva.
"Ja sam pretprošle godine imao oko deset tona, sada dve-tri tone više, tako da etapno stižu novi zasadi voća i onda se na osnovu toga povećava i sama proizvodnja, a i sama količina suve šljive", kaže za RTS vlasnik sušare u Kaševaru Dušan Rakić.
Rade Đokić, osim svojih šljiva, prerađuje i one iz otkupa, a ima i hladnjaču. Kako kaže, šljive mogu da "čekaju" i godinu ili dve dana: "Zamrznem je, izvadim, otkravim je, osušim. Ove godine je imala i sunčanih dana, ima i šećera. Baš je dobra šljiva, tako da će to biti godina za pamćenje".
Iako se ulaganja u sušaru već vraćaju, važno je nastaviti ulaganja u preradu i pakovanje. Predlog stručnjaka je da se pažnja posveti doradi šljive, kroz iskoštavanje, kao i da se potrude da budu direktni prodavci marketima. Iz Blaca će ove godine na tržište otići više od sto vagona suve šljive. Za novu sezonu najavljuje se ulaganje od nekoliko miliona evra u postrojenja za toplu preradu voća.
Izvori
Tagovi
Dušan Rakić Rade Đokić Blace Suva šljiva Sušara
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...