Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Detoksikacija
  • 14.09.2024. 12:00

Da li se čajevima i superhranom može sprovoditi detoksikacija tela?

Koliko su zaista efikasni u “čišćenju“ organizma? Nutricionisti otkrivaju kako se telo stvarno rešava toksina i zašto popularni programi detoksikacije nisu nužni.

Foto: shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A
  • 83
  • 6
  • 0

Reč detoksikacija čest je izraz koji se upotrebljava za opisivanje programa i dijeta koje obećavaju brzo čišćenje tela od toksina.

Jetra, bubrezi, creva, koža i limfni sistem svakodnevno obavljaju taj posao bez naše pomoći, ali nude se razni tzv. detoks programi koji, tvrde, čiste organizam putem čajeva i superhrane. Koliko i da li je ovo od pomoći, proverava portal foodfacts.news.

Vlasnik firme Nutribrat Marko Šimić, mag.nutr. kaže da je to vitalan proces kojim telo uklanja štetne materije, osiguravajući da se oni ne nakupljaju i ne izazivaju štetu organizmu i da je jetra centralni organ koji sprovodi detoksikaciju koristeći enzime za pretvaranje toksina u jedinjena koje telo može lakše da izluči.

Post za podsticanje procesa čišćenja organizma

Osim jetre, dodaje, podržavaju je i drugi organi poput bubrega, pluća, kože i creva, ali kada su ovi preopterećeni ili ne funkcionišu optimalno, toksini se mogu nakupiti što onda može uključivati razne zdravstvene tegobe.

"Zdrava ishrana, redovno vežbanje i adekvatan unos tečnosti potpomažu u održavanju efikasnog detoksikacijskog sistema", navodi Šimić.

Otkriva da je post metoda koja je bila popularna među starim naturopatima za podsticanje procesa čišćenja tela, a veliki broj današnjih pobornika zadržava ovu praksu.

Trajanje posta treba da bude strogo ograničeno, kaže Šimić

Logika koja stoji iza toga je da se na taj način prekida dotok "svežih" toksina iz okoline i da će se energija koja se inače troši na probavu i asimilaciju hrane moći preusmeriti u energetske potrebe za eliminaciju štetnih materija.

Prema rečima našeg sagovornika, ovaj pristup se čini uverljivim, barem dok se ne shvati da detoksikacija zahteva hranljive materije i da mora da postoji ravnoteža između gore opisanih koristi i neizbežnog iscrpljivanja hranljivih materija koje označavaju početak gladi.

"Zato, post koji se preduzima kako bi se podstaklo čišćenje od toksina treba da bude strogo ograničen u trajanju", poručuje ovaj nutricionista dodajući da je glavni razlog za to osiromašenje antioksidativnih hranljivih materija koje počinje da se događa čim se zaustavi dostupnost hrane.

Čajevi i superhrana ne mogu da zamene temeljne funkcije tela

Kako navodi, čajevi i superhrana često se reklamiraju, no njihova uloga u stvarnoj eliminaciji štetnih materija u telu je ograničena.

Određeni biljni čajevi mogu da poboljšaju funkciju jetre dok superhrana bogata antioksidansima može da smanji oksidativni stres.

"Ipak, ovi efekti su podržavajuće prirode i ne predstavljaju čudesnu metodu detoksikacije", tvrdi osječki nutricionista.

Naglašava da, iako se često promovišu, važno je znati da telo već ima svoje mehanizme za uklanjanje toksina i da konzumacija ovih namirnica može da poboljša opšte zdravlje i podrži takve procese, ali ne može da zameni temeljne funkcije koje telo obavlja kroz svoje organe.

"Zato, iako korisni, ovi proizvodi treba da bude dio šireg pristupa zdravlju koji uključuje uravnoteženu ishranu i poželjne prehrambene navike", zaključuje nutricionista Šimić.

Zeleni čaj, kopriva i maslačak mogu da podstaknu eliminaciju toksina, ali…

Nutricionistkinja Amela Ivković O´Reili iz nutricionista.ba podseća kao i njen olega Šimić da spomenute namirnice mogu podržati prirodne procese u telu, ali nisu čarobno rešenje za eliminaciju toksina.

Takođe, istog je mišljenja da naše telo ima već ugrađene mehanizme za detoksikaciju poput jetre i bubrega koji kontinuirano rade na eliminaciji štetnih materija.

"Čajevi poput zelenog i biljaka kao što su kopriva i maslačak mogu da podstaknu probavu, hidrataciju i eliminaciju putem mokraće, ali nisu dovoljni za potpuno čišćenje organizma", objašnjava ova nutricionistkinja.

Takođe navodi da superhrana bogata antioksidansima poput bobičastog voća i kelja može da smanji oksidativni stres i podrži zdravlje ćelija, ali da su uravnotežena ishrana, adekvatna hidratacija i zdrave životne navike ključni za dugoročno zdravlje.

Smesa smokava i maslinovog ulja: Najbolji saveznik protiv zatvora?

Kako kaže, važno je naglasiti da detoksikacijski programi ne smeju da zamene medicinski tretman niti se smeju koristiti bez stručnog nadzora i na kraju poručuje: "ključno je razumeti da detoksikacija ne znači brzo rešenje već postupeni proces održavanja tela u ravnoteži kroz svakodnevne zdrave izbore".


Tagovi

Detoksikacija Čišćenje organizma Eliminacija toksina Čajevi Superhrana Marko Šimić Detoks programi


Autorka

Suzana Jović

Više [+]

Magistra nutricionizma i znanosti o hrani. Ljubiteljica hrane i zaljubljenica u prirodu. Rado potiče svijest o važnosti pravilne i zdrave prehrane.


Partner

FoodFacts

Ul. Franje Kuhača 18, 31000 Osijek, Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news web: https://www.foodfacts.news/