Pretraživanje tekstova
Jabukovača ima bar dva puta više viših alkohola nego šljivovica, a snižavanje sadržaja metanola obavlja se odvajanjem jednog dela prvenca tokom prepeka.
Tradicionalna rakija u Srbiji je svakako šljivovica, ali za njom ne zaostaju ni one od kajsije, breksve, kruške ili dunje. Rakija od jabuke, odnosno jabukovača, možda nije toliko omiljena, koliko je vole u Francuskoj, posebno u pokrajinama Normandija i Bretanja. Ovde je pod zaštitom geografskog porekla.
Jabuke za proizvodnju rakije imaju 7%- 14% šećera, a najčešće 10%. Karakteristične su po tome što imaju povećan sadržaj pektinskih materija. Sadržaj kiselina varira u zavisnosti od sorte - od 4 do 8 g /l. Kod nas su se nekada najviše koristile sorte kolačara, budimka i kožara, dok danas preovlađuju visoko intenzivne sorte sa manjim sadržajem kiselina - ajdared, delišesi, melroz, jonagold, greni smit,klubske sorte i druge.
Pri preradi jabuke u rakiju, plodovi se prvo melju i pasiraju, a potom cede. Previre ceo kljuk, a destilacija se obavlja, kasnije - ili na aparatima za dvokratnu destilaciju, ili na aparatima za kontinuirani rad.
"Za oba načina potrebna ja čista kultura kvasaca. Da bi se ubrzalo vrenje kljuka ,dodaje se (NH4)2HPO4 na 50g/100 kg kljuka. Pri ovakvom načinu prerade dolazi do hidrolize pektinskih materija, a dobijena rakija ima povećan sadržaj metanola. Takođe, dobijena rakija je aromatičnija nego rakija gde fermentiše samo sok", tvrdi dipl. inž. iz PSSS Užice Andrija Radulović.
Dodaje da je jabukovača boljeg kvaliteta ako se dobija mešanjem nekoliko različitih sorti. Ima bar dva puta više viših alkohola nego šljivovica, a
snižavanje sadržaja metanola obavlja se odvajanjem jednog dela prvenca tokom prepeka.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Rakija Jabukovača Jabuke za rakiju PSSS Užice Andrija Radulović
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...