Sa hladnijim danima stižu i prehlade, a bršljanov med postaje popularna alternativa. Ipak, šta kaže nauka o tome, a šta pojedini portali?
Brojni su portali koji promovišu lekovite namirnice i pritom često zanemaruju proverene informacije i naučne izvore, pa čitaoci ostaju zbunjeni da treba određene proizvode koristiti kao lek.
Među njima je portal foodfacts.news naišao na tvrdnju portala net.hr kojom se preporučuje med od bršljana u borbi protiv kašlja i grlobolje.
"Iako mnogi nisu upoznati sa ovom vrstom meda, on poseduje izuzetna lekovita svojstva koja ga čine vrednim prirodnim lekom, posebno za respiratorne tegobe", stoji između ostalog u objavi portala kojem je poslat upit o izvorima informacija koje navode, međutim, odgovor nije stigao.
Može li ova specifična vrsta meda biti prirodni saveznik u borbi protiv grlobolje i kašlja ili je reč o informacijama koje su neproverene možemo saznati kroz reč stručnjaka.
Predsednica Hrvatskog apiterapijskog društva (HAD), dr Gordana Hegić, a kako kaže, uz saglasnost potpredsednice dr Zrinke Franić, navodi da nema nikakvih naučnih dokaza da leči grlobolju i kašalj, pa ga sa tim očekivanjima ne bismo ni trebali konzumirati.
Ističe da se generalno iznošenjem u medijima takve neproverene zdravstvene tvrdnje o pčelinjim proizvodima krši Uredba (EZ) br. 1924/2006 o prehrambenim i zdravstvenim tvrdnjama koje se navode na hrani.
"Upravo ovom uredbom žele se regulisati tvrdnje o hrani koja se označava i oglašava u Evropskoj uniji", objašnjava Hegić.
Njen je cilj, dodaje, da osigura da su prehrambene i zdravstvene tvrdnje na oznakama na hrani i pri prikazivanju ili oglašavanju, jasne i utemeljene na dokazima koje naučna zajednica smatra opšteprihvaćenima.
Iznošenjem i širenjem poluproverenih ili neistinitih zdravstvenih tvrdnji putem medija dovode se u zabludu javnost i potrošači pčelinjih proizvoda.
Postoje razne vrste i uzroci kašlja te komorbiditeti, upozorava Hegić
Za lečenje kašlja, preporučuje, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.
"Neodgovorno je na ovako uopšteno pitanje dati bilo kakav konkretniji odgovor", zaključuje ova doktorica nauka upozoravajući da postoje razne vrste i uzroci kašlja i komorbiditeti, a samim tim i razne preporuke za njegovo lečenje.
Sa Prehrambeno - tehnološkog fakulteta u Osijeku doc. dr Blanka Bilić Rajs kaže da list bršljana sadrži saponine, a upravo je sa njima povezan i pozitivan učinak ekstrakta lista te biljke.
"Njegova višestruka korist spominje se kod iskašljavanja i bronhoidalnog učinka, a za njega se vežu i antimikrobna i protivupalna svojstva", otkriva profesorica.
Kako navodi, med od bršljana specifičan je osim po svojim senzorskim svojstvima i po brzoj kristalizaciji zbog većeg procenta glukoze, a pčele skupljaju nektar biljke u periodu od kraja leta do kraja jeseni.
Zbog brze kristalizacije, pojašnjava, kod ove vrste često je sprovođenje dekristalizacije, ali kada se ona ne radi pod kontrolisanim uslovima može štetno uticati na moguća terapeutska svojstva.
"Ipak, naučnih dokaza o takvim svojstvima nema, kao ni potvrde prisutnosti saponina u medu od bršljana za koje se vezuju pozitivna svojstva biljke", ističe Bilić Rajs.
Prema njenim rečima, bez obzira što se pozitivna odnosno lekovita svojstva većinom baziraju na iskustvima, med je zbog svog bogatog hemijskog sastava svakako dobar izbor za trenutno ublažavanje simptoma kašlja.
Preporučuje se, dodaje, svakodnevna konzumacija zbog nutritivno bogatog sastava i opšte dobrobiti za ljudski organizam.
"Uprkos tome, važno je napomenuti da, iako prirodni lekovi imaju veliku ulogu u lečenju raznih bolesti i nude značajne prednosti trebale bi nadopuniti, a ne zameniti stručne medicinske savete", poručuje osječka profesorica.
Dakle, iz mišljenja stručnjaka možemo zakjučiti da nema naučne osnove za tvrdnju u vezi sa lekovitim svojstvima ove vrste meda što znači da je neproverena.
Tagovi
Autorka
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/