Dolaskom leta ponovo se pojavljuju popularne dijete koje obećavaju brze rezultate. Jedna od njih je tzv. medena dijeta kod koje, kako kažu, jednostavnom zamenom šećera medom može doći do mršavljenja.
"Čudesna" rešenja za mršavljenje ne prestaju da privlače pažnju, a najnoviji trend dolazi u obliku kašike meda pre spavanja.
Teorija o sagorevanju kalorija tokom noći zvuči primamljivo, ali da li je utemeljena?
"Ne postoji nijedan naučno relevantan dokaz koji bi potvrdio da med ima svojstvo podsticanja sagorevanja masnog tkiva", objašnjava magistar nutricionizma Eleonora Jažić za portal foodfacts.news otkrivajući da takva tvrdnja uglavnom potiče iz koncepta tzv. ''Medena dijeta'' koji je popularizovao Majk Mekines.
Prema toj ideji, konzumacija meda može podupreti jetreni glikogen, posredno smanjiti lučenje stresnih hormona i time pospešiti sagorevanje masti. Međutim, ta hipoteza nije naučno potvrđena, dodaje.
Kako navodi, smanjenje kortizola tokom noći bez postojanja kalorijskog deficita nije dovoljno da pokrene značajniju mobilizaciju ili oksidaciju masnih kiselina koja bi rezultirala smanjenjem masnog tkiva.
"Važno je istaći kako pojedinačne namirnice, u ovom slučaju med, nemaju značajan uticaj na taj proces ukoliko nisu deo šireg konteksta uravnotežene ishrane i zdravih navika", kaže Jažić.
Objašnjava da tokom noći osetljivost na insulin prirodno pada što znači da organizam slabije reguliše nivo glukoze u krvi, a kod osoba sa insulinskom rezistencijom, predijabetesom ili dijabetesom, taj je mehanizam dodatno narušen.
S obzirom da med, pojašnjava, sadrži visok procenat glukoze i fruktoze njegova konzumacija u večernjim satima može rezultirati izraženijom i dugotrajnijom postprandijalnom hiperglikemijom odnosno povećanjem šećera u krvi, upravo zbog smanjene sposobnosti organizma da na taj unos adekvatno reaguje. Učestala konzumacija u to doba dana može negativno uticati na dugoročnu glikemijsku kontrolu i doprineti porastu HbA1c vrednosti.
"Iako umerena konzumacija kod metabolički zdravih osoba verovatno neće izazvati značajnije poremećaje, unos koncentrovanih izvora jednostavnih šećera u večernjim satima ne preporučuje se ni u kontekstu regulacije telesne mase niti u očuvanju metaboličke funkcije", navodi ova nutricionistkinja.
Prema njenim rečima, može biti dobra alternativa za rafinisani šećer zbog svojih nutritivnih i bioloških svojstava, ali i dalje je reč o izvoru jednostavnog šećera, te je važno razumeti da takva zajena sama po sebi neće dovesti do gubitka kilograma ako se ne menja ukupan kalorijski unos.
"Med ima nešto nižu kalorijsku vrednost u poređenju sa saharozom, ali u praksi ta razlika nije značajna i nema bitan uticaj na ukupni energetski unos", kaže nutricionistkinja Jažić naglašavajući da ne postoji instant rešenje koje može zameniti celoviti pristup mršavljenju.
Gubitak kilograma, podseća, zahteva promene u svakodnevnim navikama koje uključuju redovnu fizičku aktivnost, pravilnu i raznovrsnu ishranu, dovoljno kvalitetnog sna, kao i upravljanje stresom.
"Umesto traženja brzog rešenja usmerite se na proverene korake koji donose dugoročne rezultate“, poručuje ona.
Istog je mišljenja i magistar nutricionizma Melisa Ibrović Zahirović koja navodi da ne postoje kvalitetne naučne studije koje dokazuju da konzumacija meda pre spavanja direktno podstiče sagorevanje masti.
"Iako neka istraživanja ukazuju na to da može pomoći u regulaciji apetita i stabilizaciji šećera u krvi, posebno u poređenju sa šećerom, ne postoji dokaz da to dovodi do povećane termogeneze odnosno značajnog gubitka masnog tkiva", kaže.
Potvrđuje kao i nutricionistkinja Jažić da med ima nešto niži glikemijski indeks od rafinisanog šećera, ali da i dalje sadrži značajnu količinu fruktoze i glukoze, pa kod osoba sa insulinskom rezistencijom ili dijabetesom tipa 2 noćna konzumacija može uzrokovati neželjeni porast glukoze u krvi, kao i pogoršanje regulacije glikemije na duže vreme.
Kako kaže, med i šećer imaju sličnu kalorijsku vrednost – oko 300 do 400 kilokalorija (kcal) na 100 grama (g) te premda med sadrži male količine antioksidansa i fitonutrijenata njegova zamena šećerom neće dovesti do mršavljenja ako se ukupni kalorijski unos ne smanji.
"Ne postoji čarobna formula za gubitak kilograma", jasno ističe ona napominjući da iako je med prirodnija alternativa šećeru on nije dijetetska namirnica niti garant mršavljenja.
Svaka dijeta ili brza formula, dodaje, koja obećava rezultate bez stvarne promene životnih navika predstavlja samo privremeno i često zavaravajuće rešenje. Održiv put prema zdravom, funkcionalnom i estetski poželjnom telu zasniva se na uravnoteženoj ishrani koja obuhvata sve makro i mikronutijente neophodne za optimalno funkcionisanje organizma.
Da li je ovaj sok preparat za mršavljenje i detoksikaciju organizma?
"Ujesto restriktivnih mera i jednoličnih režima upravo dugoročne promene u prehrambenim navikama i stilu života čine osnovu trajnog napretka i prevencije brojnih bolesti", zaključuje Ibrović Zahirović.
Dakle, tvrdnja o medenoj dijeti koja se navodi u članku nije tačna. Zamena šećera medom i večernja konzumacija pre spavanja neće dovesti do sagorevanja kalorija. Šta više, može rezultirati izraženijom i dugotrajnijom postprandijalnom hiperglikemijom, posebno kod osoba s dijabetesom ili insulinskom rezistencijom.
Tagovi
Autorka
Partner
Ul. Franje Kuhača 18,
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@foodfacts.news
web: https://www.foodfacts.news/