Pretraživanje tekstova
Rusija i Ukrajina su među glavnim dobavljačima đubriva i žitarica potrebnih za obezbeđivanje stoke hranom. Prekidom uvoza sa ovog područja proizvođači su se našli u problemima.
Svetske cene mleka rastu zbog sukoba u Ukrajini i prekida lanca snabdevanja. Financial Times je objavio da su porasle cene punomasnog mleka u prahu i bezvodnih mlečnih masti.
Citirajući podatke iz Global Dairy Trade indeksa, FT je izvestio da je cena bezvodne mlečne masti (maslo, sadrži 99,8 m.m.), 15. marta dosegla rekordnih 7.111 dolara po toni, dok je cena punomasnog mleka u prahu dostigla osmogodišnji maksimum.
Rusija i Ukrajina su među glavnim dobavljačima đubriva i žitarica potrebnih za obezbeđivanje stoke hranom i prekidom uvoza sa ovog područja proizvođači su se našli u problemima.
Novi Zeland obezbeđuje oko 35 odsto svetske prodaje mleka, ali su zabeležili pad proizvodnje za šest odsto u odnosu na prethodnu godinu.
"Sukob u Ukrajini je dodatno otežao situaciju izazvanu pandemijom Covid-19, utičući na globalne lance snabdevanja, cenu nafte i ponudu žitarica", rekao je Miles Hurel, izvršni direktor novozelandske Fonterre, najvećeg svetskog izvoznika mleka.
Napominje se da povećanje troškova stočne hrane predstavlja veliki problem za mlekare, jer čini 70 do 80 odsto troškova. U kombinaciji sa drugim negativnim faktorima, to je već dovelo do problema za pet najvećih svetskih izvoznika.
Proizvođači strahuju da će doći do još većeg rasta cena sirovog mleka, koje je jedan od glavnih proizvoda prehrambene industrije širom sveta.
Žulijen Denormandi, francuski ministar poljoprivrede, izjavio je da bi sukob mogao dovesti do krize hrane na globalnom nivou.
Najviše će biti pogođeni najsiromašniji. Domaćinstva u zemljama sa niskim prihodima izdvajaju skoro polovinu svojih budžeta za hranu. Posebno će biti pogođene zemlje Bliskog Istoka i severne Afrike koje su žitarice i drugu robu nabavljale od Rusije i Ukrajine.
Prinudno klanje stoke, upitna prolećna setva - protestuju španski i grčki poljoprivrednici
U Libanu je 2020. godine je više od 80 odsto pšenice uvezeno iz Ukrajine. Libija je 40 odsto svojih potreba za pšenicom namirivala uvozom iz ove zemlje. Ništa bolja situacija nije ni u Egiptu gde 80 odsto pšenice dolazi iz Rusije i Ukrajine.
Tagovi
Mleko Cena mleka Svetsko tržište Poskupljenje Rast cena Stočna hrana
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA! Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire. Zaraženi deo st... Više [+]
Danas pričamo o BOLESTI POLEGANJA RASADA!
Početni simptomi javljaju se na stabaocetu biljaka, blizu supstrata ili zemljišta. Simptomi su u vidu vodenastih pega u prizemnom delu stabla. Ove pege se vremenom povećavaju i šire.
Zaraženi deo stabla je uvek tanji od zdravog dela, pa biljke poležu - zbog čega je ova bolest poznata po nazivu "poleganje rasada". Biljke u trenucima početne infekcije mogu da izgledaju potpuno normalno - čak i kada biljke polegnu, kratak vremenski period ne gube normalan izgled listova, ali nakon toga vrlo brzo dolazi do odumiranja biljke.
Na obolelim delovima biljaka primećuju se beličasti končići koji se protežu i na površini zemljišta. Iz obolelih biljaka zaraza se brzo širi na zdrave biljke, tako da može doći do potpunog propadanja rasada.
Širenju bolesti poleganja rasada poguduju
✅ prevelika vlažnost zemlišta
✅ velika gustina zasađenih biljaka
✅ slabo provetravanje plastenika
Gajene biljke najosetljivije su U FAZI NICANJA! . U kasnijim fazama mogu se javiti simptomi u prizemnom delu stabla, ali retko kada dolazi do propadanja biljke. Simptomi na starijim biljkama manifestuju se u vidu pega i nekroze na donjem delu stabla, žutila, smanjenog porasta biljke i smanjenog prinosa.
Kako biste zaštitili rasad od bolesti poleganja, savetujemo da primenite sledeće mere:
✅ Obezbedite lakša i ocedita zemljišta, kako ne bi došlo do zadržavanje vode na pojedinim mestima.
✅ Rasađivanje obavite onda kada je najavljeno toplo i vedro vreme u narednih 7 do 10 dana od trenutka sadnje ili setve.
✅ Pravovremeno koristite fungicide za suzbijanje patogena u rasadima.
Pored pravilnog zalivanja i dobre provetrenosti, naši stručnjaci za povrtarstvo savetuju primenu preparata✅ BALB ✅u koncentraciji 0,2%, pre rasađivanja i neposredno posle rasađivanja.