U jastrebačkom selu Gornja Devča, Olga i njen suprug održavaju njegovu dedovinu na kojoj se nalazi više od dva hektara višnje, isto toliko šljiva, dunja, kupina i drugog voća.
Okrenuvši se prirodi i njenim blagodetima, Olga Nikolić je pre nekoliko godina odlučila da beogradski asfalt zameni jastrebačkim lepotama, izvorima, potocima, bukovom i četinarskom šumom. Ova planina obiluje samoniklim jestivim biljem, a Olgin posao počinje sa buđenjem prirode, u rano proleće.
U jastrebačkom selu Gornja Devča, ona i njen suprug održavaju njegovu dedovinu na kojoj se nalazi više od dva hektara višnje, isto toliko šljiva, dunja, kupina i drugog voća. Od njih proizvodi slatka, džemove, likere, a nedavno je dobila nagradu na međunarodnom takmičenju za vino od višnje.
"S obzirom na to da je cena višnje godinama niska i nestabilna, odlučili smo da se bavimo preradom voća, ali i povrća. Tako je pre osam godina nastala firma Jastrebačka priča", počinje svoju priču ova, sada već uspešna preduzetnica.
Sa proizvodnjom počinju na proleće kada pristignu maslačak i kopriva od kojih proizvode med i sirup. Kada zova procveta počinju sa pravljenjem surupa, a isti izrađuju i kasnije od bobica zove koji je izuzetno tražen jer pospešuje izbacivanje teških metala iz organizma.
"Kako biljke redom pristižu, tako i proizvodimo džemove, sirupe i slatka. Nakon zove dolazi slatko od majskih ruža, sirup od nane, a onda i višnje od kojih pravimo vino, umatičeni sok, nektar, slatko, džem bez i sa šećerom. U početku smo pakovali u standardnim teglama, međutim, sada imamo i ona najmanja pakovanja od 50 ml."
Doktorantkinja Danijela Mladenović jedina na svetu proizvodi ulje od drenjine
Nakon prerade višnje slede proizvodi od kupine, šljive, aronije, dunje, a prema rečima naše sagovornice Jastrebac je izuzetno bogat i drenom.
Prvobitni plan je bio da zakupe lokal u Beogradu, a da im ciljna grupa budu turisti koji će moći da degustiraju i ponesu proizvode u zemlju iz koje dolaze.
"Uz pomoć turističkih vodiča gostima nisu prikazani samo proizvodi već sve ono što naša zemlja može da im ponudi, a pre svega čistu i netaknutu prirodu. U našoj radnji se uvek nalazi sto za degustaciju gde svi mogu da se posluže i probaju domaće specijalitete koji nastaju na obroncima Jastrepca", priča nam ona.
Kako dodaje, turisti najviše vole likere, rakiju i ajvar, a dolaze iz celog sveta kako bi uživali u blagodetima naše zemlje.
Olga je podržana od strane mnogih organizacija, pa je pre nekoliko godina dobila donaciju od Razvojne agencije Sbije kako bi nabavila sve mašine koje su joj neophodne za proces proizvodnje i prerade.
"Zahvaljujući njima sada imam hidropresu za hladno ceđene sokove, mašinu za otkoštavanje voća, pasterizator, mašinu za rendanje voća i povrća."
Takođe, uz pomoć programa "Stižemo sa juga" desetak preduzetnica je dobilo pomoć u vreme kovid pandemije.
Otkriva nam Olga i jedan interesantan recept: džem od višnje bez šećera sa dodatkom belgijske čokolade.
"Nakon otkoštavanja višnje, pasiranja i ukuvavanja, treba da ostane dve trećine smese kojoj se dodaje belgijska ili menaž čokolada. Na jedan kilogram višanja ide 50g čokolade. Vruć džem se pakuje i ide u pasterizator", pojašnjava naša sagovornica.
Ovih dana pravi ajvar i ljutenicu, a u slobodno vreme bere pečurke u obližnjoj šumi.
"Mislim da su se ljudi više nego ikad okrenuli prirodi. Priroda nam mnogo toga daje", zaključuje ona.
Tagovi
Autorka